Co to jest konserwacja klimatyzacji?

Z pewnością zadałeś już sobie to pytanie i nie ma się co dziwić, to naturalne, że chcesz się ogólnie dowiedzieć, jak dbać o klimatyzację.

Utrzymanie klimatyzacji polega na odpowiednim zarządzaniu jednostką chłodzącą, który zapewnia nam komfort i dobre samopoczucie w naszych pomieszczeniach. Innymi słowy, twój klimatyzator wymaga okresowej konserwacji, aby zagwarantować jego prawidłowe działanie przez długi czas .

Według słownika za konserwację należy rozumieć wszelkie czynności, operacje i opiekę niezbędne do tego, aby obiekty, urządzenia elektryczne, branże mogły nadal prawidłowo funkcjonować i uniknąć ich degradacji, czyli w tym przypadku przedłużyć żywotność twojego klimatyzacja .

Konserwacja klimatyzacji polega przede wszystkim na zapobieganiu najczęstszym uszkodzeniom spowodowanym brakiem konserwacji, takim jak zmniejszone chłodzenie , które może wystąpić m.in. dzięki gromadzeniu się kurzu w filtrach lub brak gazu lub ciekłego czynnika chłodniczego .

Jeśli chodzi o czyszczenie filtrów, niezwykle ważne jest, aby dodać je do swojego nawyku podczas domowego czyszczenia, nie codziennie, ale raz w miesiącu lub w zależności od warunków zewnętrznych, to znaczy, jeśli jest duża ilość kurzu, będzie to częściej , ponieważ gromadzi się w nich dużo pyłu, co powoduje, że klimatyzator pracuje w sposób wymuszony przez nadmiar pyłu, który ogranicza przepływ powietrza i powoduje problemy z przedmuchem.

Innym z najczęstszych uszkodzeniem jest emisja nieprzyjemnych zapachów, która może być spowodowana przez stojącą w jednostce chłodniczej wodę tworzącą pleśń, bakterie i roznoszącą brzydkie zapachy w otoczeniu , dlatego jeśli przeprowadzasz okresową konserwację swojej klimatyzacji znacząco poprawisz jakość powietrza, którym oddychasz , ale nie tylko, zaoszczędzisz energię, a co najważniejsze, wydłużysz żywotność swojej klimatyzacji .

Konserwacja klimatyzatorów obejmuje cztery podstawowe i fundamentalne aspekty: czyszczenie jednostki zewnętrznej, czyszczenie jednostki wewnętrznej, sprawdzanie poziomu czynnika chłodniczego i mocy.

Konserwacja zapobiegawcza

polega na zapewnieniu wczesnej obsługi technicznej (naprawa przed awarią, gdy powietrze nadal normalnie działa) w celu uniknięcia uszkodzeń i zużycia w najbliższej przyszłości, a tym samym uniknięcia konieczności wydawania dużych sum pieniędzy na usterki , których można uniknąć dzięki okresowej konserwacji zapobiegawczej.

Jego działanie jest weryfikowane przed przystąpieniem do serwisu, mierzone są ciśnienia czynnika chłodniczego, napięcie i natężenie prądu, demontowana jest obudowa parownika, odłączanie i zabezpieczenie części elektrycznej, czyszczenie parownika, filtry antyodorowe i czyszczenie sprężarki wodą ciśnienie, mydło i środek dezynfekujący.

Ten rodzaj konserwacji składa się z rutynowych czynności, które należy powtarzać co najmniej co dwa, trzy lub cztery miesiące, jednak dokładna częstotliwość jest określana na podstawie warunków zewnętrznych i użytkowania.

Konserwacja naprawcza

polega na naprawianiu uszkodzenia lub awarii, jest to jak gaszenie pożaru. Zwykle uszkodzenia klimatyzatora  są przypadkowe lub pojawiają się nieoczekiwanie. Chodzi o rozwiązywanie problemów, które już utrudniają prawidłowe funkcjonowanie urządzenia.

Konserwację, której potrzebuje Twoja klimatyzacja, najlepiej pozostawić w rękach certyfikowanych, zatwierdzonych i doświadczonych techników.

Oto jak przeprowadzamy prace serwisowe:

 • Test wydajności sprzętu,
 • Pomiar ciśnienia, napięcia i natężenia czynnika chłodniczego,
 • Wyłączenie urządzenia i odłączenie,  aby uniknąć wypadków elektrycznych,
 • Za pomocą śrubokręta pokrywa, w której znajdują się połączenia elektryczne, jest zdejmowana w celu dokładnego sprawdzenia,
 • Cała obudowa jest zdejmowana do czyszczenia,
 • Z kratek i filtra oczyszcza się kurz, ten ostatni czyści się neutralnym mydłem i wodą,
 • Jednostka zewnętrzna jest czyszczona,
 • Obudowa i filtry są suszone i ponownie umieszczane w urządzeniu,
 • Włączamy klimatyzator i sprawdzamy działanie,
 • Ponownie mierzone są ciśnienie, napięcie i natężenie czynnika chłodniczego.

W jaki sposób określa się współczynnik scop podczas serwisu klimatyzacji?

Współczynniki SEER (Seasonal Energy Efficiency Ratio) i SCOP (Seasonal Coefficient of Performance) służą do określania sprawności energetycznej urządzenia klimatyzacyjnego w trybie chłodzenia (SEER) lub grzania (SCOP). Im wyższe wartości SEER i SCOP, tym większą zdolność ma klimatyzator do dostarczania energii chłodniczej lub grzewczej przy zużyciu tej samej ilości energii elektrycznej.

 • SEER określa sezonowy współczynnik efektywności w trybie chłodzenia. Jeśli SEER wynosi 4,6, oznacza to, że na 1 jednostkę zużytego prądu urządzenie dostarcza 4,6 jednostki energii chłodniczej.
 • SCOP określa sezonową efektywność grzania. Jeśli SCOP wynosi 4,6, to na 1 jednostkę zużytego prądu urządzenie dostarcza 4,6 jednostki energii grzewczej.

Współczynniki te są ważne, ponieważ pozwalają na ocenę efektywności energetycznej klimatyzatora. Klimatyzatory produkowane w technologii Inwerter o wysokich współczynnikach SEER i SCOP mogą zużywać nawet o połowę mniej energii elektrycznej niż starsze modele klimatyzatorów ON/OFF. Porównując dwa klimatyzatory o różnych współczynnikach SEER/SCOP, można oszacować różnicę w zużyciu energii elektrycznej.

Klimatyzacja w mieszkaniu

Klimatyzacja w mieszkaniach staje się coraz bardziej popularna i jest często traktowana jako standardowe wyposażenie. Zapewnia komfort cieplny, oczyszcza powietrze, dba o odpowiednią wilgotność powietrza i jest pomocna dla alergików. Klimatyzatory często montuje się pod sufitem, a dokładniej na ścianie, blisko sufitu. Głównym powodem takiego umiejscowienia jest fizyka. Ciepłe powietrze ma tendencję do unoszenia się ku górze, ponieważ ma mniejszą masę. Z kolei chłodne powietrze, które jest cięższe, wydmuchiwane przez klimatyzator, opada w dół. Dzięki temu powietrze miesza się równomiernie w pomieszczeniu, co sprawia, że jest ono równomiernie schładzane.

Kilka ciekawostek na temat klimatyzacji:

 1. Dlaczego klimatyzacja pod sufitem? Klimatyzator umieszczony blisko sufitu działa zgodnie z prawami fizyki, co pozwala na równomierne schładzanie pomieszczenia.
 2. Estetyka i funkcjonalność: Nowoczesne klimatyzatory mają atrakcyjny design, który można łatwo dopasować do wnętrza mieszkania. Najczęściej montuje się je w sypialniach lub salonach.
 3. Bezpieczeństwo montażu: Ważne jest, aby zachować odpowiednią odległość od sufitu (20 cm) oraz przeszkód po bokach (30 cm) podczas montażu klimatyzatora. Ponadto warto unikać montowania klimatyzatora bezpośrednio nad głową, np. nad kanapą czy łóżkiem.

Czy chciałbyś dowiedzieć się więcej na ten temat lub masz jakieś dodatkowe pytania?