Niewątpliwie głównym celem klimatyzatorów jest chłodzenie powietrza w pomieszczeniu. Ponadto klimatyzator może pełnić inne funkcje.

Funkcja grzania

Zwykłe klimatyzatory są używane do ogrzewania, gdy temperatura zewnętrzna wynosi od 10 do -5 0C. Wtedy jest to ekonomiczne. Dla porównania możemy podać przykład: nagrzewnica olejowa o mocy 1 kW emituje 1 kW ciepła, a klimatyzator zużywa 1 kW energii elektrycznej do 3 kW ciepła. Przy niższych temperaturach używanie klimatyzatora nie ma już sensu, ponieważ nie może on już ekonomicznie ogrzewać pomieszczenia, nie będąc już w stanie pobierać dodatkowego ciepła z otoczenia. Dodatkowo przy niskich temperaturach otoczenia stosowanie kondycjonera wielokrotnie zwiększa zużycie, zagęszcza smar, przez co traci swoje właściwości itd.

Nasza firma prowadzi na terenie Śląska usługi serwisu, nadzoru oraz serwisu urządzeń klimatyzujących. Prowadzimy stałe serwisy klimatyzatorów w domach i firmach na terenie: Zabrza, Pyskowic, Gliwic, Tarnowskich Gór, Bytomia, Lublińca, Toszka i Zbrosławic. Zadzwoń – Telefon: 517 103 370

Osuszanie powietrza

Kiedy powietrze otoczenia jest wdmuchiwane przez zimny parownik przez wentylator klimatyzatora, nadmiar wilgoci skrapla się na jego powierzchni. Jest to przydatne, ponieważ przy nadmiernie wilgotnej pogodzie trudno jest oddychać, a wymiana ciepła jest znacznie utrudniona. Wiele klimatyzatorów ma unikalną funkcję „osuszania”. W tym trybie temperatura powietrza prawie się nie zmienia, a wilgotność spada.

Funkcja wentylacji

Oznacza to, że gdy ani chłodzenie, ani ogrzewanie, a tylko wentylator zapewnia cyrkulację powietrza w pomieszczeniu, oczyszczane jest powietrze przechodzące przez filtry. Wówczas kompresor i wentylator zewnętrznej (zewnętrznej) części klimatyzatora nie działają.

Oczyszczanie powietrza

Wiele klimatyzatorów ma szeroką gamę systemów filtrów, ale składają się one po prostu z kilku stopni filtracji. Przede wszystkim są to elektrofiltry, które chronią nasze płuca i wymiennik ciepła jednostki wewnętrznej przed kurzem. Nie trzeba go wymieniać, filtr można myć. Jeśli ten filtr ulegnie zabrudzeniu, a klimatyzator nie zostanie umyty, przestanie działać. Następnym krokiem są filtry, które zbierają najdrobniejszy kurz, pyłki roślin, zapachy, dym papierosowy i nie tylko. Zwykle są wykonane z węgla aktywnego. W zależności od warunków pracy należy je wymieniać raz na 3-4 miesiące. Ponadto wiele nowoczesnych modeli klimatyzatorów jest wyposażonych w inne typy filtrów z wieloma dodatkowymi funkcjami.

Jak jednak wspomnieliśmy, głównym zadaniem klimatyzatora jest jego chłodzenie. Inne funkcje z powodzeniem mogą pełnić inne urządzenia – nagrzewnice, osuszacze powietrza, wentylatory itp.

Zadzwoń Teraz ! Szybki Kontakt