Niewątpliwie głównym celem klimatyzatorów jest chłodzenie powietrza w pomieszczeniu. Ponadto klimatyzator może pełnić inne funkcje.

Zwykłe klimatyzatory są coraz częściej wykorzystywane nie tylko do chłodzenia, ale także do ogrzewania pomieszczeń. Oto bardziej szczegółowa analiza tego zastosowania:

Ogrzewanie przy Temperaturze od 10 do -5 °C

W temperaturach zewnętrznych od 10 do -5 °C, klimatyzatory mogą być stosunkowo ekonomicznym rozwiązaniem do ogrzewania. Działają na zasadzie pompy ciepła, która pobiera ciepło z otoczenia i przekazuje je do wnętrza budynku. Dla porównania:

  • Nagrzewnica olejowa o mocy 1 kW: Emituje 1 kW ciepła, co oznacza, że zużycie energii i wydajność cieplna są równoważne.
  • Klimatyzator o mocy 1 kW: Zużywa 1 kW energii elektrycznej, ale może emitować do 3 kW ciepła, dzięki wykorzystaniu ciepła z otoczenia.

Ograniczenia przy Niższych Temperaturach

Jednak przy niższych temperaturach, używanie klimatyzatora do ogrzewania staje się mniej ekonomiczne z kilku powodów:

  • Brak Dodatkowego Ciepła z Otoczenia: W bardzo niskich temperaturach, klimatyzator może mieć trudności z pobieraniem wystarczającej ilości ciepła z otoczenia, co znacznie obniża jego wydajność.
  • Zwiększone Zużycie Energii: Przy niskich temperaturach, klimatyzator musi pracować znacznie ciężej, co zwiększa zużycie energii.
  • Problemy z Smarowaniem: Niskie temperatury mogą zagęścić smar używany w częściach ruchomych klimatyzatora, co może prowadzić do utraty właściwości smarujących i zwiększenia ryzyka uszkodzeń.
  • Potencjalne Problemy z Zamarzaniem: W ekstremalnie niskich temperaturach, może wystąpić ryzyko zamarzania wilgoci na zewnętrznych cewkach klimatyzatora, co może prowadzić do uszkodzeń.

Funkcja grzania

Zwykłe klimatyzatory są używane do ogrzewania, gdy temperatura zewnętrzna wynosi od 10 do -5 0C. Wtedy jest to ekonomiczne. Dla porównania możemy podać przykład: nagrzewnica olejowa o mocy 1 kW emituje 1 kW ciepła, a klimatyzator zużywa 1 kW energii elektrycznej do 3 kW ciepła. Przy niższych temperaturach używanie klimatyzatora nie ma już sensu, ponieważ nie może on już ekonomicznie ogrzewać pomieszczenia, nie będąc już w stanie pobierać dodatkowego ciepła z otoczenia. Dodatkowo przy niskich temperaturach otoczenia stosowanie kondycjonera wielokrotnie zwiększa zużycie, zagęszcza smar, przez co traci swoje właściwości itd.

Nasza firma prowadzi na terenie Śląska usługi serwisu, nadzoru oraz serwisu urządzeń klimatyzujących. Prowadzimy stałe serwisy klimatyzatorów w domach i firmach na terenie: Zabrza, Pyskowic, Gliwic, Tarnowskich Gór, Bytomia, Lublińca, Toszka i Zbrosławic. Zadzwoń – Telefon:

Osuszanie powietrza

Kiedy powietrze otoczenia jest wdmuchiwane przez zimny parownik przez wentylator klimatyzatora, nadmiar wilgoci skrapla się na jego powierzchni. Jest to przydatne, ponieważ przy nadmiernie wilgotnej pogodzie trudno jest oddychać, a wymiana ciepła jest znacznie utrudniona. Wiele klimatyzatorów ma unikalną funkcję „osuszania”. W tym trybie temperatura powietrza prawie się nie zmienia, a wilgotność spada.

Funkcja wentylacji

Oznacza to, że gdy ani chłodzenie, ani ogrzewanie, a tylko wentylator zapewnia cyrkulację powietrza w pomieszczeniu, oczyszczane jest powietrze przechodzące przez filtry. Wówczas kompresor i wentylator zewnętrznej (zewnętrznej) części klimatyzatora nie działają.

Oczyszczanie powietrza

Wiele klimatyzatorów ma szeroką gamę systemów filtrów, ale składają się one po prostu z kilku stopni filtracji. Przede wszystkim są to elektrofiltry, które chronią nasze płuca i wymiennik ciepła jednostki wewnętrznej przed kurzem. Nie trzeba go wymieniać, filtr można myć. Jeśli ten filtr ulegnie zabrudzeniu, a klimatyzator nie zostanie umyty, przestanie działać. Następnym krokiem są filtry, które zbierają najdrobniejszy kurz, pyłki roślin, zapachy, dym papierosowy i nie tylko. Zwykle są wykonane z węgla aktywnego. W zależności od warunków pracy należy je wymieniać raz na 3-4 miesiące. Ponadto wiele nowoczesnych modeli klimatyzatorów jest wyposażonych w inne typy filtrów z wieloma dodatkowymi funkcjami.

Jak jednak wspomnieliśmy, głównym zadaniem klimatyzatora jest jego chłodzenie. Inne funkcje z powodzeniem mogą pełnić inne urządzenia – nagrzewnice, osuszacze powietrza, wentylatory itp.

Chociaż klimatyzatory mogą być ekonomicznym rozwiązaniem do ogrzewania w określonym zakresie temperatur, mają swoje ograniczenia i nie zawsze są najlepszym wyborem w ekstremalnie niskich temperaturach. Wybór odpowiedniego systemu ogrzewania zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja, typ budynku, dostępność energii i indywidualne preferencje. Warto skonsultować się z ekspertem ds. ogrzewania i chłodzenia, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie dla konkretnego przypadku.