Site icon Klimatyzacja | Pompy Ciepła

Ogólne zasady instalacji klimatyzatora

naprawa urządzeń - serwis

naprawa urządzeń - serwis

Wybór właściwej lokalizacji montażu klimatyzatora. Gdzie zamontować klimatyzację w mieszkaniu. Ogólne zasady instalacji klimatyzatora. Jaki powinien być poziom hałasu klimatyzacji

Kupiłeś system klimatyzacji split i już szykujesz przyjemność przyjemnego mikroklimatu w swoim domu? Ten artykuł pomoże uniknąć rozczarowania, którego może się spodziewać konsument, który nie rozumie, gdzie można zainstalować klimatyzator, a gdzie jest to niemożliwe. Przed zakupem klimatyzacji skonsultuj się z profesjonalistami, dokładnie przeanalizuj cechy modeli różnych producentów, wybierz parametry stosownie dla cech mieszkania lub domu. Niestety nie wszyscy kupujący zwracają należytą uwagę na wykwalifikowaną instalację sprzętu klimatycznego. Na tym etapie wiele osób próbuje zamówić instalację u prywatnych pseudo instalatorów lub wykonać taką pracę samodzielnie. Takie podejście może nie tylko obniżyć sprawność klimatyzacji, ale również doprowadzi do szybkiej awarii drogiego sprzętu.

Po przeczytaniu tego artykułu możesz uniknąć nieprzyjemnych błędów i właściwie wybrać najlepsze miejsce na klimatyzatory, które pomogą stworzyć doskonały mikroklimat w Twoim domu, biurze czy mieszkaniu.

Jeśli prawidłowo zamontować klimatyzację w mieszkaniu lub domu

Przed zamontowaniem systemu dzielonego należy starannie wybrać miejsce montażu klimatyzatora. Konstrukcja budynków, na których zamierzasz zainstalować jednostkę wewnętrzną, musi posiadać rezerwę sterologiczną, która pozwoli wytrzymać ciężar urządzenia. Ponadto miejsce montażu klimatyzatora musi znajdować się niedaleko lokalizacji jednostki zewnętrznej. Kolejnym kryterium, które należy wziąć pod uwagę, aby prawidłowo zainstalować klimatyzację, są względy estetyczne (trzeba wziąć pod uwagę cechy pomieszczenia i aranżacji wnętrz).

Strefa ryzyka. Podczas montażu klimatyzatora należy wziąć pod uwagę, że zimne strumienie będą koncentrować się w tym miejscu, zanim znikną w całej objętości pomieszczenia. Decydując się na montaż klimatyzacji w domu, należy zadbać o to, aby w obszarze zimnego powietrza nie znajdowały się obiekty przeznaczone do pracy lub wypoczynku. Aby zapobiec chorobie spowodowanej przepływem zimnego powietrza, należy uważać, aby w strefie przepływu ludzie nie przebywali długo. Nie wolno montować klimatyzatora przed łóżkiem, sofą, biurkiem itp. Lepiej ustalić wewnętrzny blok systemu podzielony na miejsce pracy lub odpoczynek, aby bezpośredni przepływ schłodzonego powietrza przechodził przez sofę lub stół. Nie należy jednak instalować klimatyzacji nad szafkami i innymi ogólnymi przedmiotami, które zakłócają normalny rozkład mas schłodzonego powietrza w całym pomieszczeniu.

Należy pamiętać, że gdy ludzie pod bezpośrednim strumieniem zimnego powietrza przebywają tylko około kwadransa, będą mieli pogorszenie samopoczucia. Może to powodować przeziębienia. Jednocześnie różnica temperatur na ulicy i wewnątrz nie powinna przekraczać 12°C. Większa różnica temperatur może mieć negatywny wpływ na zdrowie.

Odległość między sufitem a blokiem klimatyzatora. Aby prawidłowo zamontować klimatyzator, należy pamiętać, że odległość od górnej krawędzi jednostki wewnętrznej i sufitu musi wynosić co najmniej 15 cm. Faktem jest, że moduł wlotu powietrza znajduje się w górnej części urządzenia.

Urządzenia. Wszystkie rodzaje urządzeń, które emitują ciepło i mogą zakłócać normalne działanie klimatyzatora, należy w jak największym stopniu usunąć z jednostki wewnętrznej. Nie można zainstalować systemu dzielonego w pobliżu kotła grzewczego, grzejników, mosiężnej szafki, urządzeń chłodniczych itp.

Odpływ ciepła z okna. Ta zasada będzie szczególnie istotna, jeśli zamierzasz zainstalować klimatyzację w pomieszczeniu z oknami wychodzącymi na słoneczną stronę. W celu szybszego schłodzenia pomieszczenia przepływ schłodzonego powietrza z klimatyzatora musi być prostopadły do ​​kierunku promieni słonecznych, które przechodzą przez szybę okienną.

Estetyka. Jednostkę wewnętrzną należy zamontować w taki sposób, aby nie zasłaniała istotnych elementów wystroju i nie naruszała ogólnej stylistyki wnętrza. Profesjonalny montaż zaplanowano tak, aby nie tylko nie psuć wystroju pomieszczenia, ale także podkreślać jego cechy. Jedna z pierwszych zasad, którymi kierują się eksperci, sugeruje, że należy unikać klimatyzatora bezpośrednio naprzeciwko wejścia do pomieszczenia.

Gdzie zainstalować klimatyzację w domu lub mieszkaniu

Najpopularniejszą opcją dla klimatyzatorów domowych są modele naścienne, które są podłączone do sieci 220V. Falowniki, których moc nie przekracza 4kW (siedem, dziewięć itd.) można podłączyć bezpośrednio do gniazdka elektrycznego. W rzeczywistości klimatyzatory inwerterowe o małej mocy można również podłączyć przez gniazdo, ale tylko pod warunkiem określonej orientacji fazowej.

Niewiele, co odzwierciedla umieszczenie małego klimatyzatora w jednopokojowym mieszkaniu, w którym zainstalować gniazdko. Zwykle jest podłączony do najbliższego źródła rozszczepienia lub do przewodu „wznoszącego”. Takie rozwiązania nie są zbyt atrakcyjne z estetycznego punktu widzenia. Jeśli chodzi o instalację klimatyzatora, lepiej pomyśleć nawet o etapie naprawy. W tym celu umieszcza się oddzielny przewód z miejsca instalacji do panelu elektrycznego, na którym zainstalowana jest oddzielna maszyna łącząca.

Jeśli nadal zdecydowałeś się zainstalować gniazdo dla systemu dzielonego, należy wziąć pod uwagę następujące wymagania:

Rozwiązanie, jak i gdzie zainstalować wylot klimatyzatora, zależy od mocy sprzętu klimatycznego. Urządzenia o wysokiej wydajności powodują zwiększone obciążenie przewodu połączeniowego. Jeśli potrzebujesz podłączyć modele od „siódemki” do „dwunastego klimatyzatora” zużywającego do 1,4kW, może wystarczy i dobre okablowanie starego domu. Ale jeśli istnieje duże obciążenie potężnych urządzeń, zdecydowanie musisz wyposażyć oddzielne połączenie w ochronę elektryczną. Optymalną opcją zakwaterowania dla klimatyzatora jest 0,3 m od powierzchni sufitu.

Gdzie lepiej zainstalować jednostkę zewnętrzną klimatyzatora?

Podczas umieszczania jednostki zewnętrznej należy zwrócić uwagę na ekonomię instalacji, a także wygodę późniejszej konserwacji sprzętu (czyszczenie, naprawy itp.). Wybierając instalację klimatyzatora zewnętrznego, należy zwrócić uwagę na następujące punkty:

– Ze względu na bezpieczeństwo sprzętu nie można zainstalować go blisko ziemi. Jeśli nie jest możliwe zainstalowanie jednostki zewnętrznej w inny sposób, podejmij kroki, aby zapobiec działaniom chuligana i kradzieży urządzenia. W tym celu możesz użyć siatek, alarmów, kamer obserwacyjnych itp.

– Aby zapobiec spadaniu różnych przedmiotów na jednostkę zewnętrzną, można ustawić ochronę.

– Nie można zainstalować jednostki zewnętrznej w pobliżu źródeł ciepła.

– Zamontuj jednostkę zewnętrzną klimatyzatora tak, aby odległość od przedmiotów i elementów wynosiła co najmniej 3 metry.

Do instalacji jednostki zewnętrznej stosowane są specjalne wsporniki, a śruby kotwiące zapobiegają wibracjom. Jeśli zainstalujesz zewnętrzną jednostkę klimatyzacyjną z naruszeniem tych wymagań, będzie ona różniła się od głośnej pracy i może szybko ulec awarii.

Czy lepiej zainstalować klimatyzację w mieszkaniu 1

Aby klimatyzacja była wydajna, nie wystarczy kupić mocny sprzęt. Należy zastanowić się, czy w mieszkaniu można zainstalować klimatyzację. Z bloku położonego równo od innych pomieszczeń (na korytarzu) strumienie ciepłego lub zimnego powietrza nie osiągną maksimum. Jednocześnie lobby będzie bardzo fajne.

Wybór wysokowydajnego klimatyzatora nie pomoże rozwiązać problemu, ponieważ będzie on nadal działał w trybie „Stop \\ Start”, co ostatecznie doprowadzi do pakietu sprężarki.

Jakie kryteria należy wybrać system klimatyzacji, aby utrzymać jednopokojowe mieszkanie i jeśli w pomieszczeniu montuje się klimatyzację? Istnieje kilka opcji rozwiązania:

Wadą wariantu z systemem dzielonym jest obecność 2 bloków w konstrukcji każdego klimatyzatora. Bardziej ekonomicznym i wydajnym rozwiązaniem jest zainstalowanie systemu kanałów. Ale minusem są wysokie koszty i funkcje instalacji. W przypadku jego urządzenia należy ułożyć kanały powietrzne, które można wykonać tylko na określonej wysokości konstrukcji sufitu.

Kolejnym minusem, którego można się spodziewać po przewodach klimatyzacyjnych, jest rozprzestrzenianie się nieprzyjemnych zapachów we wszystkich pomieszczeniach, ponieważ przewody powietrzne rozłożone są na całej powierzchni, a następnie rozprowadzają je w tym samym pomieszczeniu. Ta opcja jest atrakcyjna dla domów wielopokojowych.

Najbardziej ekonomiczną opcją jest zainstalowanie systemu separacji ścian, aby cała powierzchnia była pokryta strumieniem powietrza. Trzeba jednak zrozumieć, że w pomieszczeniu, w którym jest klimatyzacja, powietrze będzie chłodniejsze. Różnica temperatur między pomieszczeniem lub mówi, że korytarz będzie inny.

Jeśli zdecyduje się zainstalować model naścienny w kuchni, nie należy go montować w pobliżu pieca, ponieważ zakłóci to spalanie palników. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie klimatyzatora nad blatem kuchennym. Blat kuchenny jako miejsce pracy dobrze aby był dobrze chłodzony.

Jeśli lepiej zainstalować klimatyzację w dwóch mieszkaniach n.p.

Aby ustawić klimat w mieszkaniu 2-pokojowym warto wybrać pokój największy. Powietrze w nim chłodzone dzięki temu rozmieszczeniu jest równomiernie rozprowadzane po innych przestrzeniach. Jeśli zdecydujesz się na instalację klimatyzacji lub pomieszczenie o małej powierzchni, dystrybucja schłodzonego powietrza będzie nierównomierna. Jednocześnie schłodzone powietrze będzie koncentrowało się w korytarzu i nie trafi do pomieszczeń długoterminowych.

Jeśli nadal nie wiesz, gdzie zainstalować klimatyzację w mieszkaniu dwupokojowym, musisz dokładnie przemyśleć plan umieszczenia pomieszczeń w mieszkaniu. Planując kawalerkę, sensowne jest umieszczenie systemu klimatyzacji w największym pomieszczeniu, należy jednak wziąć pod uwagę, że strumienie powietrza muszą być skierowane do drzwi sąsiednich pomieszczeń.

Strategiczne miejsce na umieszczenie klimatyzatora w mieszkaniu dwupokojowym to miejsce, które najbardziej kojarzy się z resztą lokalu. Jeśli centralnym miejscem w mieszkaniu jest salon, z którego jest wyjście do przedpokoju i sypialni, to w tym pomieszczeniu warto ustawić klimatyzator. Ta opcja stworzy najbardziej komfortowy mikroklimat w całym mieszkaniu.

nie chorować

Istnieje kilka dogodnych punktów, w których można zainstalować klimatyzację w sypialni. Każda opcja ma swoje zalety:

Jeśli weźmiemy pod uwagę sposób, w jaki następuje dystrybucja zimnego powietrza, wydaje się, że najwygodniejszym miejscem w pomieszczeniu jest klimatyzacja. Strumień zimnego powietrza kierowany jest na przeciwległą ścianę, gdzie gromadzą się schłodzone masy powietrza i tym samym są wskaźnikami najniższej temperatury. Miejsce przed klimatyzatorem, w odległości od 2,5 do 4 metrów, uważane jest za najbardziej niewygodne i niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ stara się tam dotrzeć strumień zimnego powietrza.

Jeśli szukasz miejsca na zamontowanie klimatyzacji w sypialni, możesz powiedzieć, że naprzeciwko łóżka nie jest to najbardziej udana opcja. Klimatyzacja zainstalowana naprzeciwko łóżka wyśle ​​strumień zimnego powietrza na przeciwległą ścianę, z której powtarza się i uderza w głowy śpiących osób. W rezultacie nie tylko powoduje dyskomfort podczas snu, ale także szkodzi zdrowiu. Kupując klimatyzator do sypialni, wielu kupujących nie ma pojęcia, gdzie go powiesić. Nie mogą zdecydować, gdzie zainstalować blok wewnętrzny – nad głową lub odwrotnie. W takim przypadku najlepszą opcją będzie umieszczenie wewnętrznego bloku nad głową. Jednocześnie należy ustawić żaluzje klimatyzacji w pozycji poziomej. Więc,

Instalacja klimatyzacji nad drzwiami to najbardziej pozbawiona skrupułów opcja. Nie będzie widoczny przy wejściu do pokoju. Takie umiejscowienie dzielonego systemu nie psuje wnętrza pomieszczenia. Sprzęt będzie widoczny tylko podczas odpoczynku lub snu. Kolejną zaletą rozwiązania ustawienia klimatyzacji nad drzwiami jest brak ingerencji w meble i przedmioty. W razie potrzeby można je łatwo przenieść.

Jedyną wadą rozwiązania polegającego na założeniu wewnętrznego bloku nad drzwiami jest postawienie długiej drogi. Wpływa to nie tylko na jakość pracy systemu dzielonego, ale również na wartość jego instalacji.

Zainstalowany system dzielony nie może pękać w pomieszczeniu. Projektanci zawsze oferują opcje umieszczenia urządzenia, pod którym będzie ono niezauważalne lub harmonijnie w wystroju pomieszczenia. Dlatego rozwiązanie polegające na zainstalowaniu klimatyzacji naprzeciw drzwi jest uważane za niepsychiczne, ponieważ po wejściu do pomieszczenia widok zostanie wznowiony w systemie podzielonym.

Nie możesz zdecydować, gdzie lepiej zainstalować klimatyzację w sypialni? Jedno z najpopularniejszych miejsc znajduje się przy oknie. Główne atuty tej lokalizacji to krótki przejazd oraz bliskość urządzenia do okien. Ale przy tak klimatyzowanej lokalizacji nie będzie można powiesić zasłon z lambrekinem na oknie. Jako zasłonę możesz zainstalować zapięcia pod tiulem lub kurtynami świetlnymi, które po włączeniu klimatyzatora musisz stale usuwać.

Niektóre opcje sugerują wybór – estetyka lub wygoda. Przy każdym zakwaterowaniu życzymy zadowolenia z obsługi urządzenia klimatycznego.

Gdzie zainstalować klimatyzację w salonie

Salon to pomieszczenie, w którym cała rodzina spędzi i celebruje święta w gronie przyjaciół i bliskich. Dlatego przede wszystkim w tym pokoju musisz zainstalować system dzielony.

O wyborze systemu klimatyzacji i miejsca montażu decyduje wielkość pomieszczenia i jego konstrukcja. System Split harmonijnie wpasuje się w salon, jeśli będzie niezauważalny dla oczu. Dlatego, aby zainstalować przeciwny klimatyzator, nie są brane pod uwagę optymalne miejsca instalacji:

Wybierając model, warto wziąć pod uwagę projekt pomieszczenia. Klimatyzacja w kolorystyce można połączyć z inną techniką – telewizorem, systemem akustycznym. System Split można dobrać do głównego koloru wnętrza. Dzięki temu klimatyzator nie będzie się wyróżniał i harmonijnie wpasował się w każde wnętrze.

Gdzie zainstalować klimatyzację dla dzieci

Wybierając klimatyzator do przedszkola, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na te czynniki oraz oczyścić powietrze z kurzu, zarazków i zapachów. Dostarczanie świeżego powietrza, chłodzenie lub ogrzewanie pomieszczeń to również ważne zadania, które można rozwiązać, jeśli system klimatyzacji jest zainstalowany prawidłowo. Aby zainstalować sprzęt klimatyczny, rodzice powinni skorzystać z następujących zaleceń:

Zainstalowanie klimatyzacji w pokoju noworodka lub małego dziecka, aby masy powietrza nie przechodziły nad łóżkiem. Zimne powietrze może powodować przeziębienie i rozgrzanie, aż dziecko będzie się stale pocić. Dlatego wybór najlepszego miejsca do adaptacji klimatyzatora musi być dokonany z uwzględnieniem zaleceń naszych specjalistów. Jeśli klimatyzator został zainstalowany wcześniej, konieczne jest znalezienie innego miejsca na łóżeczko.

Gdzie zainstalować klimatyzację w biurze

Fakt, że aby stworzyć normalny mikroklimat w biurze, konieczne jest zainstalowanie klimatyzatora, aby wszystko wiedział. Aby jednak te koszty klimatyzacji przyniosły maksymalny efekt, a także zapobiegały chorobom pracowników, konieczne jest odpowiednie rozmieszczenie urządzeń klimatyzacyjnych w pomieszczeniu. Należy wykluczyć bezpośrednie napływy zimnego powietrza na ludzi. W tym celu jednostka wewnętrzna musi być zainstalowana w taki sposób, aby mogło z niej wypływać powietrze i trafiać do przejść między stanowiskami pracy.

Klimatyzacja, która zapewnia ogólne zarządzanie pracą kilku bloków, nie oferuje wysokiej jakości reżimu temperaturowego. Dla każdej osoby komfortowa temperatura może się nieznacznie różnić, dlatego bardziej preferowana jest opcja z instalacją indywidualnych systemów dla każdego pomieszczenia. Dzięki temu możliwe jest ustawienie indywidualnego trybu dla każdego działu, co znacznie zmniejszy liczbę reklamacji od pracowników.

Potężny sprzęt komputerowy od dawna jest nieodzownym atrybutem nowoczesnego biura. Wiele firm oferuje indywidualne miejsca na rozmieszczenie sprzętu komputerowo-serwerowego. Pokoje te mają zwykle okna i wymagana jest wysokiej jakości klimatyzacja. Aby prawidłowo zainstalować klimatyzator na serwerze, należy wziąć pod uwagę wszystkie cechy pomieszczenia (odbieranie świeżego powietrza, obecność \\ bez ogrzewania, poziom wilgotności itp.). Na podstawie tych danych obliczany jest dobór wyposażenia klimatycznego. Zainstalowanie klimatyzatora w „Serwerze” jest konieczne, aby zimne powietrze nie wprowadzało urządzeń i pracujących tu osób. Kolejny punkt, na który należy zwrócić uwagę „ogrodnictwo”. Wszystkie rośliny muszą również

Ponadto grzejniki i przenośne grzejniki nie powinny znajdować się w obszarze wlotu schłodzonego powietrza, ponieważ może to mieć wpływ na działanie urządzeń klimatycznych.

Gdzie nie możesz zainstalować klimatyzacji

Odbiór, gdzie zainstalować klimatyzator w pomieszczeniu, musisz dowiedzieć się, gdzie nie można wykonać takiej instalacji. Wewnętrzny blok podzielonego systemu nie jest zainstalowany:

Gdzie nie można zainstalować jednostki zewnętrznej:

Exit mobile version