Site icon Klimatyzacja | Pompy Ciepła

SYSTEM WENTYLACJI W DOMU – JAKA WENTYLACJA PASUJE DO MOJEGO DOMU RODZINNEGO?

systemy wentylacyjne śląsk

systemy wentylacyjne śląsk

Zdrowe i świeże powietrze w domu jest niezbędne dla dobrego samopoczucia i komfortu życia w domu. Nowe standardy energetyczne w budowie domów powodują, że domy buduje się coraz gęściej, a zatem nie może mieć miejsca odpowiednia wymiana powietrza. Efektem jest wysokie stężenie zanieczyszczeń w powietrzu, które mogą poważnie szkodzić zdrowiu i samopoczuciu mieszkańców.

Dobra firma montująca rekuperatory. Rekuperacja w domu.

Ponadto powietrze wzbogaca się o wilgoć i może prowadzić do powstawania pleśni.
Czy interesuje Cię system wentylacji w Twoim domu, który zapewni Ci stałe świeże powietrze bez całkowitego otwierania okien kilka razy dziennie? A może chcesz budować szczególnie energooszczędne i skorzystać z atrakcyjnych dotacji na urządzenia wentylacyjne? W poniższym poradniku przedstawimy Ci najpopularniejsze systemy wentylacji w Twoim domu rodzinnym: wentylację wrębową okienną, wentylację centralną oraz wentylację zdecentralizowaną. Porównaliśmy dla Państwa wszystkie zalety i wady poszczególnych systemów wentylacyjnych i porównaliśmy je w odniesieniu do prac planistycznych i instalacyjnych, cech i właściwości różnych systemów oraz praktycznej obsługi.

naprawa urządzeń – serwis

ZDROWA PRZESTRZEŃ ŻYCIOWA DZIĘKI SYSTEMOM WENTYLACJI W DOMU

Budowa domu staje się coraz bardziej progresywna: szczelne przegródki budynków poprzez ocieplone dachy, elewacje zewnętrzne i wieloszybowe okna zapewniają coraz wyższą efektywność energetyczną. Jednak szczelność budynku powoduje również, że naturalna wymiana powietrza w domu staje się coraz trudniejsza. Podczas gdy w przeszłości naturalna wentylacja była trwale gwarantowana przez pęknięcia, fugi czy nieszczelności w murze, dziś w domach energooszczędnych znajduje się powietrze.
W rezultacie z jednej strony w powietrzu w pomieszczeniu gromadzą się zanieczyszczenia, takie jak opary z mebli i dywanów. Z drugiej strony następuje szybszy wzrost wilgotności, co zwiększa ryzyko pleśniznacznie zwiększona. Stosowanie systemów wentylacyjnych w domu staje się coraz bardziej niezbędne i zapewnia ciągłą wymianę powietrza. Zwiększa to jakość zdrowego powietrza w pomieszczeniach i zapobiega rozwojowi pleśni. Chcielibyśmy dowiedzieć się w następujący sposób: Jaki system wentylacji pasuje do Twojego domu?

Rekuperacja jest ważna dla zdrowia dla osób mieszkających na Śląsku, w tym w miastach takich jak Zabrze, Gliwice, Tarnowskie Góry czy Bytom, ze względu na problem związany z zanieczyszczeniem powietrza. W tych miastach, ze względu na duże skupiska przemysłowe, jakość powietrza może być znacznie gorsza niż w innych regionach kraju.

Zanieczyszczenia powietrza, takie jak pył, dym, tlenki azotu i siarki oraz inne związki chemiczne, mogą wpływać negatywnie na zdrowie mieszkańców. Może to prowadzić do chorób układu oddechowego, takich jak astma, przewlekłe zapalenie oskrzeli i choroby płuc. Ponadto, zanieczyszczenia powietrza mogą zwiększać ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, takich jak choroby serca i udary mózgu.

Rekuperacja, czyli odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego z budynków i wykorzystanie go do ogrzewania świeżego powietrza nawiewanego, może pomóc w poprawie jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń. Dzięki temu, że świeże powietrze jest oczyszczane z zanieczyszczeń przed dostaniem się do budynku, mieszkańcy mogą oddychać czystszy i bardziej zdrowy powietrzem.

W miastach takich jak Zabrze, Gliwice, Tarnowskie Góry i Bytom, gdzie jakość powietrza może być szczególnie problematyczna, rekuperacja może okazać się bardzo przydatnym narzędziem w ochronie zdrowia mieszkańców. Dlatego ważne jest, aby w nowych budynkach, jak również w istniejących budynkach, stosować systemy rekuperacyjne, które pomogą poprawić jakość powietrza wewnątrz budynków i ograniczyć negatywne skutki zanieczyszczeń powietrza dla zdrowia.

Jakie dodatkowe rozwiązania montuje się w systemach wentylacji mechanicznej?

Zawór zwrotny i filtr antyodorowy są zalecane w systemie wentylacji w domu jednorodzinnym z kilku powodów:

Zawór zwrotny pozwala na zachowanie ciągłości przepływu powietrza w jednym kierunku. Oznacza to, że powietrze będzie zawsze przepływało w jednym kierunku – z pomieszczeń, które wymagają wentylacji, na zewnątrz budynku. Dzięki temu unikniemy problemów z powrotnym przepływem powietrza i zapobiegniemy rozprzestrzenianiu się nieprzyjemnych zapachów w pomieszczeniach.

Filtr antyodorowy to element, który zapobiega przedostawaniu się nieprzyjemnych zapachów z zewnątrz do pomieszczeń. Jest to szczególnie ważne, gdyż często w pobliżu domu znajdują się źródła nieprzyjemnych zapachów, takie jak oczyszczalnie ścieków czy miejsca składowania odpadów. Filtr antyodorowy zatrzymuje nieprzyjemne zapachy i pozwala na wprowadzenie do domu tylko czystego powietrza.

Klapa zwrotna i filtr antyodorowy to również elementy, które poprawiają wydajność całego systemu wentylacyjnego. Poprawiają one przepływ powietrza i zapewniają jego równomierne rozprowadzenie w całym domu. Dzięki temu cały system działa sprawniej i jest bardziej wydajny.

Warto podkreślić, że zawór zwrotny i filtr antyodorowy to elementy, które zapewniają odpowiednią jakość powietrza w pomieszczeniach i chronią nas przed nieprzyjemnymi zapachami. Ich montaż w systemie wentylacji w domu jednorodzinnym jest zalecany i powinien być uwzględniony podczas projektowania oraz budowy domu.

Zasada zdecentralizowanej wentylacji w domu


Zdecentralizowana wentylacja

Zastosowanie zdecentralizowanego systemu wentylacji również zalicza się do wentylacji wspomaganej wentylatorem. Wentylatory zdecentralizowane są instalowane bezpośrednio w zewnętrznych ścianach domu lub mieszkania. Dwa urządzenia tworzą parę wentylacyjną. Dzięki zintegrowanemu wentylatorowi nawrotnemu, w określonych (krótkich) odstępach czasu naprzemiennie pracują one w trybie nawiewu i wywiewu, zapewniając w ten sposób ciągłą wymianę powietrza. Ciepło wywiewanego powietrza wewnętrznego jest magazynowane w aluminiowym lub ceramicznym rdzeniu wewnątrz wentylatora, a następnie oddawane do świeżego powietrza nawiewanego. W ten sposób ogrzane powietrze zewnętrzne dostaje się do wnętrza pomieszczenia w przedziale nawiewu.

Przewody wentylacyjne i kominowe


frezowanie-kominów

Firma KMS-BUD oferuje usługi renowacji oraz uszczelniania kominów, kanałów spalinowych oraz wentylacyjnych.

www: https://www.kms-bud.pl/frezowanie-kominow/

KMS-BUD

ul. Ogrodowa 4A 44-120 Pyskowice (woj. śląskie)
Tel.: +48 790 407 781
E-mail: meka@kms-bud.pl
Nr NIP: 645 196 74 63


Porównanie: właściwości wentylacyjne każdego systemu wentylacyjnego w domu


Poniżej rozważamy systemy wentylacyjne według ich specyficznych właściwości: Czy ma miejsce odzysk ciepła ? Czy można również odzyskać wilgoć, aby powietrze we wnętrzu nie stało się zbyt suche? Jak zachowują się systemy wentylacyjne pod względem emisji hałasu ? Czy powodują samoistny hałas i czy mogą tłumić hałas z zewnątrz? Ponadto systemy wentylacyjne są sprawdzane pod kątem ochrony przed zamarzaniem i inteligentnych czujników.

Sprawdź praktykę: jaki system wentylacji pasuje do mojego domu?


W tym rozdziale zbadamy praktyczne zastosowanie systemów wentylacyjnych: Czy wentylacja może filtrować pyłki, kurz i zapachy z powietrza zewnętrznego? Czy można sterować systemami wentylacji indywidualnej? Ponadto bierzemy pod uwagę koszty eksploatacji poszczególnych opcji wentylacji: Jakie koszty operacyjne musisz zaplanować i jak duży jest wysiłek konserwacyjny?

PODSUMOWANIE: ZALETY I WADY KAŻDEGO SYSTEMU WENTYLACJI W TWOIM DOMU


W dzisiejszych czasach nowe standardy energetyczne sprawiają, że domy budowane są tak „szczelnie”, że właściciele budynków muszą rozważyć zastosowanie systemu wentylacyjnego. Który system wentylacji odpowiada potrzebom Twojego domu? Wybór systemu wentylacyjnego dla budowy domu jest zawsze bilans zalet i wad. Niskie koszty zakupu i eksploatacji, takie jak wentylacja wręgów okiennych, początkowo są kuszące, ale w normalnych warunkach mieszkaniowych system wentylacyjny szybko osiąga swoje granice. I odwrotnie, bardzo wysokie koszty akwizycji nie zawsze są kompensowane największą korzyścią. Poniżej przedstawiamy krótkie podsumowanie najważniejszych dla Ciebie właściwości:

Podsumowanie systemu wentylacji wrębowej okiennej


Wentylacja wrębu okiennego jest częścią wentylacji swobodnej i zasadniczo różni się od innych systemów wentylacyjnych tym, że działa bez wentylatora. Wentylacja wrębowa okienna to niedrogie i proste w realizacji rozwiązanie umożliwiające wymianę powietrza w domu. Zasada tej wentylacji działa tylko wtedy, gdy przepływ powietrza jest ustanowiony między dwoma równoległymi stronami budynku. Wówczas jednak odpowiada tylko minimalnym wymogom dotyczącym wentylacji, które w normie PN 1946-6 określa jako ochrona przed wilgocią. W praktyce oznacza to, że swobodna wentylacja w pustym domu może zapobiec tworzeniu się pleśni, jeśli nie jest regularnie wietrzona przez otwieranie okien.
Pod względem energooszczędności wentylacja wrębowa nie nadąża za innymi powszechnymi systemami wentylacyjnymi w domu. Nie ma kosztów operacyjnych / energii elektrycznej, ale ciepło jest stale tracone przez otwartą szczelinę wentylacyjną.

Wnioski centralne systemy wentylacji

Twój dom jest stale zaopatrywany w świeże powietrze przez część sypialną i mieszkalną za pośrednictwem złożonego systemu kanałów powietrznych. Jednocześnie zużyte powietrze jest usuwane z pomieszczeń wywiewnych, takich jak łazienka i kuchnia. Odzyskiwanie ciepła odbywa się poprzez wymiennik ciepła wewnątrz urządzenia centralnego. Zwiększa to efektywność energetyczną domu, co oznacza, że ​​system wentylacyjny jest uwzględniony w programie jako środek kwalifikujący się.
Poważna wada centralnego systemu wentylacji wynika z kompleksowego planowania systemu wentylacji i kosztownych zakupów. Późniejsza instalacja systemu kanalizacyjnego i rurowego przez cały dom wiąże się z dużym wysiłkiem konstrukcyjnym, zwłaszcza w przypadku renowacji.
Koszty eksploatacji systemu centralnego są również znacznie wyższe w porównaniu do innych systemów wentylacyjnych. Konserwacja i czyszczenie powinny być wykonywane co dwa lata przez specjalistyczną firmę, a także negatywnie wpływać na budżet domowy. Rekuperacja, Montaż i Serwis

Adaptacja przewodów spalinowych na kanały wentylacyjne

Firma Frez-Daw, prowadzona przez Dawida Wypycha, specjalizuje się w specjalistycznych usługach budowlanych. Jednym z usług, które oferuje, jest dostosowanie kominów spalinowych na kanały wentylacyjne dla rekuperacji. Jest to szczególnie ważne w kontekście nowoczesnych rozwiązań grzewczych i wentylacyjnych, które stają się coraz bardziej popularne w budownictwie.

Frez-Daw jest firmą kompleksową, która oferuje doradztwo, bezpłatne oględziny oraz wycenę. Można się z nimi skontaktować poprzez:

Wniosek zdecentralizowany system wentylacji w domu

Dzięki zdecentralizowanym systemom wentylacji wysoki odzysk ciepła przy niskich kosztach eksploatacji. Wentylacja zdecentralizowana jest również najbardziej elastycznym rozwiązaniem, jeśli chodzi o kontrolowaną wentylację pomieszczeń mieszkalnych z odzyskiem ciepła. Nadaje się do nowych budynków, a także do późniejszej energooszczędnej renowacji, ponieważ jest montowany bezpośrednio w ścianach zewnętrznych bez systemu rur. Dźwięk przejścia z zewnątrz może przedostać się do domu przez otwór w ścianie. Dlatego ważne jest wyposażenie kanału wentylacyjnego w odpowiednie środki wygłuszające lub zastosowanie zdecentralizowanych urządzeń wygłuszających, które uniemożliwiają bezpośrednie przenikanie dźwięku z zewnątrz (instalacja budynku).
Zdecentralizowane urządzenia wentylacyjne spełniają wymagania dotyczące wentylacji nominalnej zgodnie z normą DIN 1946-6. Wraz z 80-90% odzyskiem ciepła spełnione są kryteria atrakcyjnych pożyczek, a nawet dotacji na spłatę z programów finansowania KfW. Równie korzystne są niskie koszty eksploatacji wentylatorów zdecentralizowanych. Czyszczenie i konserwacja są stosunkowo nieskomplikowane i mogą być wykonane przez samego mieszkańca w zaledwie kilku krokach

Exit mobile version