Klimatyzatory naścienne

Najpopularniejszy i najbardziej przystępny cenowo – klimatyzator ścienny lub ścienny system Split. Popularność tych klimatyzatorów jest kształtowana przez ich wszechstronność, szeroki zakres dostępnej mocy, dzięki czemu nadają się do większości pomieszczeń. Główne zalety takich systemów to niski poziom hałasu, duży zasięg, niższa cena niż wszystkie inne typy systemów Split.

Co ważne, w ostatnich modyfikacjach systemów Split największych producentów zainstalowano wielostopniowe filtry oczyszczające powietrze: neutralizujące dym tytoniowy oraz odkażające alergeny, wirusy i bakterie. Klimatyzator ścienny można zamontować w każdym małym pomieszczeniu – biurze, mieszkaniu, sklepie. Ich moc (2-8 kW) pozwala na chłodzenie od 15 do 80 m2.

Klimatyzator wewnętrzny jest zwykle instalowany blisko okna w górnej części ściany, a jednostkę zewnętrzną pod oknem. Taki układ pozwala zmniejszyć odległość między blokami i skrócić długość komunikacji między blokami, która nie przekracza 5-7 metrów.

Klimatyzatory sufitowe (konsolowe)

Klimatyzator sufitowy (lub po prostu uniwersalny) jest instalowany pod sufitem lub na podłodze tuż pod ścianą. Jeśli w pomieszczeniu nie ma podwieszanych sufitów, alternatywą dla klimatyzatora kasetowego może być klimatyzator sufitowy. W swojej formie klimatyzatory te przypominają zapalony grzejnik i są dość cienkie (18-25 cm).

Nazwa sugeruje, że są one montowane na dole ściany lub na suficie. W pierwszym przypadku strumień powietrza kierowany jest do góry, w drugim – poziomo do sufitu. Taka konstrukcja pozwala na równomierne rozprowadzenie powietrza w pomieszczeniu i pozwala uniknąć bezpośredniego przepływu powietrza skierowanego na ludzi. Istnieją modele klimatyzatorów sufitowych, które mogą rozdzielać schłodzone powietrze w maksymalnie czterech kierunkach jednocześnie, a co najważniejsze, przepływ powietrza w każdym kierunku można regulować indywidualnie. Taki klimatyzator z powodzeniem można zastosować do chłodzenia pomieszczeń o skomplikowanych kształtach bez podwieszanych sufitów. Te klimatyzatory są najczęściej używane w dużych pomieszczeniach.

Moc tego typu klimatyzatora to 3-15 kW w trybach chłodzenia i grzania. Jednostka wewnętrzna takiego klimatyzatora kieruje silny strumień schłodzonego powietrza pod ścianę lub sufit, zapewniając tym samym równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu. Oryginalny wygląd bloku jest specjalnie dostosowany do montażu klimatyzatora sufitowego lub ściennego.

Cechą wyróżniającą te klimatyzatory jest prostota regulacji kierunku nawiewu powietrza. W przypadku montażu klimatyzatora sufitowego prądy powietrza można kierować poziomo – równolegle do sufitu, tak aby powietrze w pomieszczeniu było rozprowadzane w sposób naturalny bez przeciągów.

Jednostki sufitowe są zalecane zarówno do lokali mieszkalnych, jak i komercyjnych, takich jak restauracje i sklepy.

Klimatyzatory kasetonowe (sufitowe)

Klimatyzatory kasetonowe to idealne rozwiązanie do wentylacji pomieszczeń z podwieszanymi sufitami. Klimatyzatory kasetonowe z czterema kierunkami nawiewu doskonale sprawdzają się w dużych przestrzeniach publicznych, takich jak sklepy, biura, sale konferencyjne, szkoły, restauracje i kluby nocne.

W tych modelach powietrze wchodzi przez otwór w środku bloku, a schłodzone powietrze jest wypuszczane w czterech kierunkach. Maksymalny komfort zapewnia zainstalowanie klimatyzatora kasetonowego na środku pomieszczenia.

Systemy dzielone mają elegancki wygląd (widoczna jest tylko dolna część bloku), zapewniając możliwość dopływu świeżego powietrza. Jedyną wadą tych systemów jest konieczność stosowania sufitów podwieszanych. Dystrybucja schłodzonego powietrza odbywa się poprzez dolną część bloku, dlatego dolna część takiego klimatyzatora ma wymiary standardowego panelu sufitowego – 600 * 600 mm, aw przypadku dużej mocy dwukrotnie więcej duży – 1200 * 600 mm. Konstrukcja kaset została opracowana z uwzględnieniem współczesnych trendów architektonicznych. Przestrzeganie europejskich standardów w zakresie budowy i remontów lokali sprawia, że ​​systemy kasetowe zajmują jedno z pierwszych miejsc na rynku systemów klimatycznych.

Klimatyzacja pod sufitem

Klimatyzacja pod sufitem, zwana również klimatyzacją kasetonową, posiada wiele zalet, które czynią ją atrakcyjnym wyborem dla wielu osób. Oto niektóre z głównych korzyści wynikających z tego rozwiązania:

  1. Estetyka: Klimatyzatory kasetonowe są estetycznym rozwiązaniem, które nie zakłóca wyglądu wnętrza.
  2. Oszczędność miejsca: Nie zajmują powierzchni użytkowej w pomieszczeniu, dzięki czemu są praktycznie niewidoczne.
  3. Wielostronny nadmuch powietrza: Zapewniają optymalne rozprowadzenie powietrza w pomieszczeniu.
  4. Pełna funkcjonalność: Posiadają wszystkie funkcje nowoczesnej klimatyzacji, takie jak chłodzenie, grzanie, wentylowanie, filtrowanie i osuszanie.
  5. Inteligentne technologie: Niektóre modele posiadają technologie, które pozwalają na nawiew powietrza w zakresie 360 stopni, eliminując przeciągi. Ponadto, czujniki mogą wykrywać obecność osób i kierować nawiew z dala od nich, zapewniając równomierną temperaturę w całym pomieszczeniu.
  6. Dyskretne wzornictwo: Wiele modeli jest tak zaprojektowanych, że wystaje zaledwie kilka milimetrów poza sufit, co czyni je prawie niewidocznymi.

Jednakże, warto zwrócić uwagę, że klimatyzatory kasetonowe wymagają odpowiedniej zabudowy, takiej jak sufit podwieszany, oraz mogą mieć duże gabaryty urządzenia. Ponadto, ze względu na konieczność montażu w suficie, mogą nie być odpowiednie dla wszystkich typów pomieszczeń.

Klimatyzatory do zabudowy (chłodnica)

Klimatyzację podłogową (lub po prostu uniwersalną) montuje się pod sufitem lub na podłodze tuż pod ścianą. Jeśli pomieszczenie nie ma podwieszanego sufitu, alternatywą dla klimatyzatora kasetowego może być klimatyzator podłogowy. W swojej formie klimatyzatory te przypominają zapalony grzejnik i są dość cienkie (18-25 cm).

Nazwa sugeruje, że są one montowane na dole ściany lub na suficie. W pierwszym przypadku strumień powietrza kierowany jest do góry, w drugim – poziomo do sufitu. Taka konstrukcja pozwala na równomierne rozprowadzenie powietrza w pomieszczeniu i pozwala uniknąć bezpośredniego przepływu powietrza skierowanego na ludzi. Istnieją modele klimatyzatorów sufitowych, które mogą rozdzielać schłodzone powietrze w maksymalnie czterech kierunkach jednocześnie, a co najważniejsze, przepływ powietrza w każdym kierunku można regulować indywidualnie. Taki klimatyzator z powodzeniem można zastosować do chłodzenia pomieszczeń o skomplikowanych kształtach bez podwieszanych sufitów. Te klimatyzatory są najczęściej używane w dużych pomieszczeniach.

Moc tego typu klimatyzatora to 3-15 kW w trybach chłodzenia i grzania. Jednostka wewnętrzna takiego klimatyzatora kieruje silny strumień schłodzonego powietrza pod ścianę lub sufit, zapewniając tym samym równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu. Oryginalny wygląd bloku jest specjalnie dostosowany do montażu sufitowego lub ściennego.

Cechą wyróżniającą te klimatyzatory jest prostota regulacji kierunku nawiewu powietrza. W przypadku montażu sufitowego prądy powietrza można kierować poziomo – równolegle do sufitu, tak aby powietrze w pomieszczeniu było rozprowadzane w sposób naturalny bez przeciągów.

Instalacje podłogowe są zalecane zarówno do lokali mieszkalnych, jak i komercyjnych, takich jak restauracje i sklepy.

Klimatyzatory kanałowe

Klimatyzatory kanałowe reprezentują systemy Split z konwencjonalną jednostką zewnętrzną i kanałową jednostką wewnętrzną. Klimatyzator z kanałem wewnętrznym jest podobny do metalowej skrzynki z wylotem rury spustowej i freonowymi dyszami komunikacyjnymi. Klimatyzatory kanałowe są przeznaczone do montażu podtynkowego i rozprowadzania prądów kanałami. Wentylator jest wbudowany wewnątrz klimatyzatora kanałowego. Charakterystyka wentylatora dobierana jest pod kątem konkretnego systemu wentylacji, dlatego doboru klimatyzatora kanałowego musi dokonać wykwalifikowany projektant.

Oprócz wydajności, możliwość chłodzenia wymaganego obszaru lub redukcji określonych prądów ciepłego powietrza jest ważna dla działania klimatyzatora kanałowego. Ważne jest, aby móc pompować powietrze do systemu kanałów. Podczas pracy klimatyzatora kanałowego nie powinny być słyszalne żadne obce odgłosy pracy klimatyzatora, które zwykle występują przy zwiększonej prędkości powietrza w kanałach. Należy wiedzieć, że przy montażu klimatyzatora kanałowego należy zapewnić możliwość serwisowania urządzenia bez demontażu paneli sufitowych. Dlatego zwykle instalowane są osłony lub inne rozwiązania projektowe. Najprostsza procedura czyszczenia filtra lub rozwiązywanie problemów nie stanowi w tym przypadku problemu.

Typowe zastosowanie klimatyzatorów kanałowych – domki jednorodzinne, biura, sklepy, budynki użyteczności publicznej. Klimatyzatory kanałowe można instalować bez uszkadzania wnętrza. Również tam, gdzie znajduje się podwieszany sufit, w którym można umieścić kanały nawiewne i wywiewne, a nawet jednostkę wewnętrzną. Instalacja klimatyzatora kanałowego jest dość złożona i wymaga wysoko wykwalifikowanych instalatorów.

Klimatyzatory wewnętrzne i zewnętrzne są po pierwsze instalowane w dużej odległości od siebie, a po drugie wygodne jest instalowanie jednostek z dużą różnicą wysokości – jednostka zewnętrzna na poziomie gruntu (lub odwrotnie, podłoga techniczna / dach poziom) i jednostkę wewnętrzną na wybranym piętrze. Zatem zasadniczą zaletą klimatyzatora kanałowego jest duża maksymalna różnica wysokości i duża maksymalna długość rury freonowej.

Klimatyzatory typu multi split

Systemy domowe typu Split to typ klimatyzatorów o największym zapotrzebowaniu. Są to klimatyzatory podzielone na dwa bloki: wewnętrzny służący do chłodzenia pomieszczeń oraz zewnętrzny, którego zadaniem jest oddawanie ciepła do otoczenia. Głośniejsza część klimatyzatorasprężarka – znajduje się w jednostce zewnętrznej, która jest zamontowana na zewnątrz pomieszczenia, natomiast jednostkę wewnętrzną można zamontować w dowolnym dogodnym miejscu w pomieszczeniu – taki układ zapewnia niski poziom hałasu.

Oba klimatyzatory są połączone kablami elektrycznymi i miedzianymi rurkami, którymi krąży freon. Wszystkie nowoczesne systemy Split posiadają piloty z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym. Z jego pomocą można ustawić temperaturę w pomieszczeniu z dokładnością do 1-2 stopni, zaprogramować automatyczne włączanie i wyłączanie klimatyzatora o żądanej godzinie, regulować kierunki prądów powietrza.

Jednostki wewnętrzne są wyposażone w drobne i zgrubne filtry czyszczące, które filtrują powietrze z kurzu, dymu tytoniowego, pyłków roślin i nie tylko. Jednak główną zaletą systemu Split jest różnorodność bloków wewnętrznych, którymi są: ściana, podłoga / sufit, kaseta, kanał i słup.