Wraz z rozwojem technologii  pompy ciepła oraz klimatyzatory są coraz bardziej dostępne dla przeciętnego kowalskiego. I to nie tylko we własnych domach, ale także w mieszkaniach, w których mieszkańcy chcą być bardziej niezależni, bardziej ekologiczni i cieplejsi / chłodni, kiedy tego potrzebują i na ile potrzebują.

Klimatyzator czy pompa ciepła?

Prawdopodobnie widziałeś więcej niż jeden klimatyzator lub pompę ciepła przynajmniej w sklepach internetowych , ale czym się różnią w jaki sposób? Teraz jest coraz mniej urządzeń tylko z funkcją klimatyzatora, wszystkie już mają funkcję ogrzewania i stają się klimatyzatoramipompami ciepła. Więc zasadniczo pompa ciepła i klimatyzator są te same urządzenia. Obie pełnią te same funkcje: ogrzewanie i chłodzenie. Jednak urządzenia te od dawna są używane jako klimatyzatory i większość sprzedawców nie zmienia tej nazwy. Inni nazywają to po prostu pompami ciepła, inni klimatyzatorami – pompami ciepła, ale w rzeczywistości jest to jedno i to samo.

Istnieją jednak inne typy pomp ciepła. Takich jak powietrze – woda lub gleba – woda . 

Jak ogólnie działa klimatyzator – pompa ciepła? To bardzo prosty proces. Jednostka wewnętrzna i zewnętrzna są połączone miedzianymi rurami i kablami. Rury przeznaczone są do przepływu freonu (czynnika chłodniczego) pomiędzy urządzeniami. Freon pochłania energię w jednym urządzeniu i rozprasza ją w innym.

Mając na uwadze klimat panujący na Śląsku, lepszym rozwiązaniem do ogrzewania domu jednorodzinnego byłaby pompa ciepła zamiast klimatyzatora.

Pompa ciepła może być wykorzystywana nie tylko do ogrzewania, ale także do chłodzenia pomieszczeń, co czyni ją bardziej wszechstronnym rozwiązaniem niż klimatyzator. Ponadto, pompa ciepła wykorzystuje odnawialne źródła energii, takie jak powietrze, wodę lub glebę, co czyni ją bardziej ekologicznym i energooszczędnym rozwiązaniem w porównaniu z klimatyzatorem, który zużywa dużo energii elektrycznej i wykorzystuje tylko powietrze zewnętrzne.

Należy również pamiętać, że klimat na Śląsku jest chłodny i wilgotny przez większość roku, co sprawia, że pompa ciepła będzie być bardziej efektywna i wydajna w ogrzewaniu pomieszczeń w porównaniu z klimatyzatorem, który lepiej sprawdza się w suchych i gorących klimatach.

Rodzaje klimatyzatorów

Klimatyzatory mogą być dwojakiego rodzaju: On / Off lub inwerter. Urządzenie typu On / Off działałoby na zasadzie włączania i wyłączania. Dzieje się tak, gdy klimatyzator chłodzi / nagrzewa się do określonej temperatury, a następnie wyłącza się. Włącza się ponownie po schłodzeniu / nagrzaniu. Ten typ sprzętu może skutecznie działać przy temperaturze zewnętrznej wynoszącej co najmniej -5 ˚C.

Zasada działania falownika jest zupełnie inna, nie wyłącza się, ale zmniejsza prędkość i utrzymuje stałą temperaturę w pomieszczeniu. Zasada ta przedłuża żywotność urządzenia i zmniejsza ilość zużywanej energii elektrycznej. Również tego typu klimatyzatory – pompy ciepła mogą pracować przy temperaturach zewnętrznych niższych niż On / Off, do -25 ˚C, w zależności od producenta. Klimatyzator inwerterowy – zakup pompy ciepła jest szczególnie polecany konsumentom, którzy chcą ich używać przez cały rok.

Klimatyzatory – pompy ciepła są dalej podzielone na różne typy. Urządzeniami mogą być żaluzje monoblokowe, kasetonowe, kanałowe, konsolowe, systemy Split i Multi Split, a także mobilne, których nie montuje nigdzie, a po prostu stoją na podłodze.

serwis klimatyzacji Gliwice
serwis klimatyzacji Gliwice

Multi Split

Jest to system umożliwiający podłączenie kilku jednostek wewnętrznych do jednej jednostki zewnętrznej. Dlatego przed zakupem koniecznie zastanów się, jak i ile sprzętu będziesz potrzebować. Chociaż Multi Split nie różni się zbytnio od Splitu pod względem ceny, wygląd zewnętrznej ściany Twojego domu / mieszkania będzie wyglądał o wiele bardziej atrakcyjnie z jedną bryłą zewnętrzną niż w przypadku kilku urządzeń przymocowanych do elewacji budynku.

Żaluzje monoblokowe

Klimatyzator tego typu – pompa ciepła nie jest popularny w Polsce, ale jest najtańszy ze wszystkich typów. Składa się z jednego bloku, instalacja nie wymaga żadnej wiedzy, osoba może montować te klimatyzatory samodzielnie. Jednak są one częściej używane w krajach południowych, ponieważ w większości mogą tylko chłodzić i są dość hałaśliwe. 

AD-Serwis Firma zajmująca się montażem oraz serwisem klimatyzatorów i pomp ciepła obsługuje obszar Śląska oraz Opolszczyzny. W szczególności: Zabrze, Bytom, Gliwice, Paniówki, Tarnowskie Góry, Pyskowice, Zbrosławice, Tworóg, Toszek, Strzelce Opolskie, Zawadzkie, Opole.

Mobilny

Klimatyzatory tego typu – pompy ciepła są tańsze, ponieważ nie trzeba ich instalować. Łatwe i proste w transporcie do innego pomieszczenia (ważą sporo, około 40 kg, ale mają kółka i można je przesuwać). Jednak, podobnie jak klimatyzatory okienne, są hałaśliwe i mają wyjątkowo elastyczny kanał do wydmuchiwania gorącego powietrza na zewnątrz. Dlatego urządzenie należy ustawić obok okna (wywiercić w ścianie / oknie otwór na rurę) lub zapewnić zbiornik, do którego może spływać kondensat i spuszczać go na stałe. Droższe wersje tego typu będą miały również funkcję grzania.

Kasetowe

Klimatyzatory tego typu – pompy ciepła montowane są w suficie podwieszanym, dlatego w celu zamontowania takiego systemu klimatyzacyjnego konieczne jest posiadanie sufitu podwieszanego z odstępem co najmniej 30-35 cm między stropem. System jest ukryty i nie niszczy wnętrza. Nadaje się do chłodzenia / ogrzewania dużych pomieszczeń.

Kanałowy

Ten rodzaj klimatyzacji nazywany jest również kanałowym. Montowane są w kanałach wentylacyjnych sufitów podwieszanych. Dlatego myśląc o tym klimatyzatorze – pompie ciepła, należy wziąć pod uwagę wszystko przed instalacją, budową domu lub mieszkania. W przypadku montażu kanałów w suficie podwieszanym należy zapewnić doskonałą izolację kanałów. Największą zaletą tego typu klimatyzatorów jest to, że system można całkowicie schować, a pomieszczenia mają dopływ świeżego powietrza. Idealny, gdy chcesz schłodzić / przewietrzyć / ogrzać większe pomieszczenia lub kilka pomieszczeń. 

Ogrzewany obszar

Przy obliczaniu powierzchni ogrzewanej / chłodzonej należy wziąć pod uwagę wiele czynników, a najlepiej to zrobić przez specjalistę. Obliczenie potrzebnej mocy zależy od liczby okien i boków, liczby osób stale przebywających w pomieszczeniu, zastosowanej elektroniki oraz odporności budynku. Jeśli jednak chcesz wiedzieć tu i teraz, ile mocy będziesz potrzebować, możesz użyć powszechnej, przybliżonej metody obliczeniowej. 1kW wymaga podgrzania / schłodzenia ~ 10 m². Na przykład. Jeśli potrzebujesz urządzenia o powierzchni 45m² , jego moc powinna wynosić co najmniej 4,5 kW.

Jeden klimatyzator – pompa ciepła jest przeznaczona do ogrzewania / chłodzenia tylko jednego pomieszczenia. Jeśli więc planujesz ogrzać mieszkanie 3-pokojowe, będziesz potrzebować 3 jednostek wewnętrznych, ale będziesz mógł połączyć je w jedną jednostkę zewnętrzną (za pomocą systemu Multi Split). Pamiętaj tylko, aby wziąć pod uwagę jego ustawienia i liczbę urządzeń, które można podłączyć.

Dodatkowe przydatne funkcje

Producenci wszystkich klimatyzatorówpomp ciepła dążą do jak najwyższej jakości, lepszego designu, cichej pracy i najbardziej wyszukanych funkcji dodatkowych. Każdy chce zadowolić konsumenta, ale podobnie jak sami konsumenci, producenci mają bardzo różne zasoby i wytwarzają różne urządzenia. Dlatego nie trzeba dodawać, że ładniejszy klimatyzator z wieloma dodatkowymi funkcjami – pompą ciepła – będzie wymagał odpowiedniej inwestycji przy jego zakupie. Przed zakupem systemu klimatyzacji z wieloma funkcjami, wysoce wskazane jest rozważenie, czy naprawdę ich potrzebujesz.

Większość wyższej jakości / nowocześniejszych klimatyzatorów ma już system filtrów, który jest w stanie usunąć nie tylko kurz, ale także różne roztocza i sierść zwierząt poprzez filtrowanie powietrza. Obecnie najpopularniejszą funkcją dodatkową w klimatyzatorach – pompach ciepła – jest oczyszczanie powietrza.

Najnowsze klimatyzatory mają inteligentne oko, które skanuje pomieszczenie i automatycznie kieruje strumień powietrza z dala od ludzi. W większości systemów dostępny jest również opcjonalny moduł WiFi, umożliwiający zdalne sterowanie urządzeniem.

Stały serwis i konserwacja klimatyzatorów

W przypadku systemów Split nie musisz martwić się o wypełnienie freonem. Jednostka zewnętrzna jest nadal fabrycznie wypełniona freonem, który może zostać uwolniony do układu dopiero po podłączeniu wszystkich rur i usunięciu nagromadzonego powietrza z układu.

Bardzo ważne jest również, aby pamiętać, że klimatyzator – pompa ciepła jest nadal urządzeniem elektrycznym i będzie wymagał gniazdka elektrycznego. Dlatego jeśli remontujesz swój dom lub budujesz nowy dom, upewnij się, że montujesz gniazdka elektryczne we właściwym miejscu. 

Klimatyzacjapompa ciepła odpowiednio konserwowana klimatyzacja przez profesjonalistów może służyć kilkanaście lat. Przegląd roczny klimatyzatora należy przeprowadzić przed sezonem grzewczym / chłodniczym. W zależności od celu, do którego używasz swojego urządzenia. Możesz zrobić czyszczenie samodzielnie, ale w takim przypadku ryzykujesz utratę gwarancji producenta lub nie wiesz dokładnie, co i jak zrobić, aby uszkodzić swoje urządzenie.

Klimatyzator usuwa z powietrza do 2 litrów wody na godzinę. Dlatego ważne jest, aby przed przystąpieniem do prac montażowych rozważyć możliwość podłączenia drenażu do kanalizacji. Jeśli nie jest to możliwe, można je wynieść na zewnątrz. Jeśli drenaż jest wyprowadzony na zewnątrz, a zwłaszcza na parter, woda kapie w tym miejscu, niszcząc estetyczny wygląd ściany.

Co najważniejsze, przed przystąpieniem do naprawy klimatyzatora lub instalacji systemu zastanów się, czego Ci brakuje i jakie są Twoje oczekiwania. Jeśli nie rozumiesz, czego potrzebujesz, skonsultuj się ze specjalistą, który ma doświadczenie w montażu / konserwacji pomp ciepła – pomp ciepła.

Instalacja, montaż klimatyzatorów

Instalacja systemu klimatyzacji jest bardzo ważną częścią, która decyduje o długowieczności twojego urządzenia. Nie daj się skusić szybkiej i taniej pracy niewykwalifikowanego wykonawcy. Zdaniem specjalistów po takiej pracy 80% sprzętu po kilku sezonach lub nawet szybciej zawodzi w taki czy inny sposób. A tacy rzemieślnicy nie przejmą naprawy twojego sprzętu, a ty stracisz gwarancję producenta. 

Inne aspekty do rozważenia

Innym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jeśli chcesz zainstalować system klimatyzacji w mieszkaniu, jest hałas emitowany przez jednostkę zewnętrzną. Nowoczesne jednostki zewnętrzne, zwłaszcza te wyższej jakości i nieco droższe, będą miały regulator prędkości, który będzie bardziej ekonomiczny i redukuje do minimum zewnętrzny hałas.

Poziom hałasu większości klimatyzatorów wynosi około 40 decybeli, co jest dozwolone przez prawo polskie przez całą dobę. Ale w nocy między 22 a 18 maksymalna dopuszczalna liczba decybeli to 45, więc jeśli masz tańszy klimatyzator lub nie działa on już tak wydajnie jak na początku instalacji, Twoi sąsiedzi mogą nadal nie tolerować hałasu. Dla ciebie oznaczałoby to nie tylko upomnienia ze strony sąsiadów, ale także grzywny, gdyby zwróciła się do ciebie policja.

Należy również pamiętać, że jeśli drenaż zostanie wyprowadzony na zewnątrz, a woda cały czas kapie, może to prowadzić do niezadowolenia z sąsiadów.

Jeśli brakuje Ci dodatkowych informacji lub masz trudności z doborem odpowiedniego produktu – skontaktuj się z nami, a nasi eksperci odpowiedzą na wszystkie pytania! 

Czy klimatyzacja to pompa ciepła?

Klimatyzacja i pompa ciepła są ze sobą powiązane, ale to nie to samo urządzenie.

Klimatyzacja to urządzenie służące do chłodzenia pomieszczeń w ciepłe dni poprzez usuwanie ciepła z powietrza i odprowadzenie go na zewnątrz, natomiast pompa ciepła to urządzenie, które może służyć do chłodzenia i ogrzewania pomieszczeń przez wykorzystanie ciepła z zewnętrznych źródeł, takich jak powietrze, woda czy gleba.

W przypadku pompy ciepła, proces chłodzenia i ogrzewania jest odwrotny, tzn. ciepło jest pobierane z zewnętrznych źródeł i przekazywane do wnętrza pomieszczeń w celu ogrzewania, lub odwrotnie, ciepło jest pobierane z wnętrza pomieszczenia i odprowadzane na zewnątrz w celu schłodzenia.

W niektórych systemach klimatyzacyjnych zastosowano również pompę ciepła do chłodzenia i ogrzewania pomieszczeń, co pozwala na efektywniejsze wykorzystanie energii i zmniejszenie kosztów eksploatacji. Takie urządzenia nazywają się klimatyzatorami z pompą ciepła lub klimatyzatorami inwerterowymi.

W skrócie, pompa ciepła i klimatyzacja to różne urządzenia, ale w niektórych systemach klimatyzacyjnych zastosowano technologię pomp ciepła do chłodzenia i ogrzewania pomieszczeń.

Klimatyzator inwerterowy to rodzaj klimatyzatora, który wykorzystuje technologię inwertera do regulacji prędkości obrotowej sprężarki. W tradycyjnych klimatyzatorach sprężarka działa na stałe ustawionej prędkości, natomiast w klimatyzatorach inwerterowych prędkość obrotowa sprężarki jest regulowana w zależności od potrzeb, dzięki czemu urządzenie zużywa mniej energii i pracuje bardziej wydajnie.

Dzięki tej technologii klimatyzator inwerterowy może szybciej osiągnąć pożądaną temperaturę w pomieszczeniu, a po osiągnięciu pożądanej temperatury przechodzi w tryb oszczędzania energii, co pozwala na utrzymanie stałej temperatury przy mniejszym zużyciu energii. W efekcie, klimatyzator inwerterowy może zapewnić oszczędności energii na poziomie 20-30% w porównaniu z tradycyjnymi klimatyzatorami.

Warto zainstalować klimatyzator inwerterowy w domu, jeśli potrzebujesz sprzętu, który może służyć nie tylko do chłodzenia, ale także do ogrzewania w okresie przejściowym. Klimatyzator inwerterowy może być bardziej kosztowny na początku, ale w dłuższej perspektywie może okazać się tańszy w eksploatacji dzięki mniejszemu zużyciu energii.

Pompa powietrze-powietrze

Pompa ciepła typu powietrze-powietrze to rodzaj pompy ciepła, która pobiera ciepło z powietrza zewnętrznego i przekazuje je do powietrza wewnętrznego w celu ogrzewania pomieszczeń. W okresie letnim proces ten może być odwrócony, aby chłodzić wnętrza budynków.

Oto jak działa pompa ciepła powietrze-powietrze:

  1. Ogrzewanie: W trybie ogrzewania, pompa ciepła pobiera ciepło z powietrza zewnętrznego (nawet jeśli jest zimno) za pomocą parownika. Czynnik chłodniczy w parowniku pochłania to ciepło i paruje. Następnie sprężarka spręża czynnik chłodniczy, zwiększając jego temperaturę. Skraplacz przekazuje to ciepło do powietrza wewnętrznego, które jest następnie rozprowadzane po budynku za pomocą systemu wentylacyjnego.
  2. Chłodzenie: W trybie chłodzenia, proces jest odwracany. Pompa ciepła pobiera ciepło z powietrza wewnętrznego i przekazuje je do powietrza zewnętrznego, chłodząc tym samym wnętrze budynku.

Główne zalety pompy ciepła powietrze-powietrze:

  • Wszechstronność: Może być używana zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia.
  • Efektywność energetyczna: Pompy ciepła są zazwyczaj bardziej efektywne energetycznie niż tradycyjne systemy ogrzewania i chłodzenia, ponieważ przenoszą ciepło zamiast wytwarzać je.
  • Prostsza instalacja: W porównaniu z innymi typami pomp ciepła, takimi jak pompy ciepła gruntowe, pompy powietrze-powietrze są łatwiejsze i tańsze w instalacji.

Jednak warto zauważyć, że skuteczność pompy ciepła powietrze-powietrze może być niższa w bardzo zimnych warunkach zewnętrznych, ponieważ jest mniej ciepła do pobrania z zimnego powietrza.

Czy pompa ciepła może chłodzić?

Oprócz ogrzewania, pompa ciepła może również zapewnić chłodzenie. Istnieją dwa główne sposoby chłodzenia przy użyciu pompy ciepła:

  1. Chłodzenie pasywne: Po zamianie funkcji parownika i skraplacza, wszystkie dostępne typy pomp ciepła, które zostały zakupione jako urządzenia grzewcze, mogą być również wykorzystywane do chłodzenia. Chłodzenie pasywne jest najtańszym sposobem obniżania temperatury we wnętrzach i jest odpowiednie dla małych i średnich domów jednorodzinnych. W tym trybie, sprężarka pompy ciepła jest wyłączona, a energia elektryczna jest pobierana jedynie przez pompy obiegowe i układ sterowania.
  2. Chłodzenie aktywne: Pompy ciepła mogą również chłodzić pomieszczenia poprzez odwrócenie kierunku obiegu czynnika roboczego w układzie chłodniczym, działając wtedy jak klimatyzator. W tym trybie, sprężarka pracuje, co oznacza, że jest to bardziej energochłonne niż chłodzenie pasywne.

W skrócie, tak, pompa ciepła może chłodzić, a sposób, w jaki to robi, zależy od konkretnego modelu pompy ciepła oraz od wyboru trybu chłodzenia (pasywnego czy aktywnego).

Jak wygląda efektywność chłodzenia pompą ciepła ?

Pompy ciepła są urządzeniami, które efektywnie i w sposób przyjazny dla środowiska zapewniają dostarczanie ciepła do pomieszczeń w chłodnej porze roku. Jednak w lecie mogą być również wykorzystywane do chłodzenia pomieszczeń.

Najbardziej efektywne chłodzenie pasywne można uzyskać dzięki zastosowaniu ogrzewania podłogowego lub ściennego. System rurowy instalacji płaszczyznowej absorbuje nadmiar ciepła w budynku, a następnie ciepło to, poprzez wymiennik ciepła, trafia do gruntu. Jednak zdolność chłodzenia systemu pasywnego jest ograniczona, ponieważ temperatury w jastrychu nie można obniżyć na tyle, aby wykluczyć kondensację wilgoci zawartej w powietrzu w pomieszczeniu.

Jeśli chodzi o instalację pompy ciepła z opcją chłodzenia, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, takich jak dokładne obliczenie obciążenia chłodzenia budynku, dostosowanie układu odbiorników ciepła do funkcji chłodzenia oraz zapobieganie powstawaniu kondensatu.