Koszt instalacji całego centralnego ogrzewania w kotłowni jest dość zauważalnym kosztem, który należy dokładnie przemyśleć. Warto zainwestować w wysokiej jakości piece centralnego ogrzewania lub pompę ciepła, a także w nowoczesne grzejniki i akcesoria. Pamiętaj, że jakość centralnego ogrzewania w dużej mierze determinuje dalsze koszty eksploatacji budynku. Warto więc krok po kroku opracować dobry projekt i wybrać metodę ogrzewania, która spełni wszystkie nasze oczekiwania. Nie zapomnij o zakończeniu instalacji – często polecane jest tutaj ogrzewanie podłogowe. Przy doborze technologii ogrzewanie ważne jest pytanie, czy poddasze jest odpowiednio ocieplone. Warto rozważyć ocieplanie poddasza pianką PUR, to aktualnie najczęściej wybierana metoda izolacji termicznej budynków.

Aby sprawdzić koszt montażu instalacji centralnego ogrzewania, zalecamy skorzystanie z odpowiedniego kalkulatora budowlanego. Możesz również skorzystać z naszej bezpłatnej usługi, w której otrzymasz oferty od dobrych firm budowlanych.

Koszt centralnego ogrzewania w Twoim domu – wielkość domu i sposób ogrzewania są bardzo ważne

Bardzo ważna jest wielkość budynku. Od tego zależy cena instalacji centralnego ogrzewania i wybór konkretnego sposobu ogrzewania, wybór pompy ciepła jest nieefektywny w przypadku domów, które nie zostały odpowiednio ocieplone. Mniejszy dom możemy wyposażyć w kominek z płaszczem wodnym. Jednak w domach o powierzchni powyżej 150 m 2 takie rozwiązanie nie wystarczy. Załóżmy, że nasz dom składa się z piwnicy, parteru i odpowiedniego poddasza. Ogrzewane będą dwie kondygnacje. Powierzchnia każdego to 80 m 2 . Tym samym łączna powierzchnia ogrzewana wyniesie 160 m 2 . Jest to dość ważna informacja, ponieważ decyduje o wyborze pieca i kosztach instalacji rur grzewczych.

centralne ogrzewanie Śląsk
centralne ogrzewanie Śląsk

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest doprowadzenie ciepła pośrednio – poprzez tradycyjne grzejniki. System ogrzewania wodnego umożliwia wydajne, promiennikowe ogrzewanie niemal każdego budynku. Większość ludzi używa gazu do ogrzewania (jeśli dom jest podłączony do miejskiej sieci gazowej) lub paliw stałych, takich jak węgiel, zielony groszek, olej opałowy lub drewno. Nasz dom będzie wyposażony w wydajną kuchenkę gazową (LPG). Urządzenia gazowe należą do najwygodniejszych i nie wymagają regularnych przeglądów ani tankowania. Dodatkowym atutem jest stosunkowo atrakcyjna cena całego systemu grzewczego oraz jednak ostatnio problemem staje się cena gazu. Nie będzie to jednak możliwe bez instalacji sieci gazowej.

Kiedy rozpocząć instalację centralnego ogrzewania?

Najkorzystniej byłoby rozpocząć instalację centralnego ogrzewania, gdy dom jest zamknięty. W środku nie ma jeszcze tynku ani podłogi. Dzięki temu będziemy mogli zamaskować rury grzewcze i rozprowadzić dowolne ogrzewanie podłogowe. Co prawda instalacje centralnego ogrzewania możemy montować nawet wtedy, gdy ściany są już otynkowane. Będzie to jednak znacznie trudniejsze i kosztowniejsze zadanie (będziesz musiał winić ściany), a jego efekt wizualny będzie znacznie gorszy.

Niezależnie od momentu, w którym zdecydujemy się na montaż instalacji centralnego ogrzewania, musimy wcześniej zarezerwować czas specjalistów. Najłatwiej to zrobić , wypełniając ten prosty formularz . Otrzymasz bezpłatne oferty od profesjonalnych firm budowlanych i remontowych.

Centralne ogrzewanie z grzejnikami

Pierwszym etapem prac będzie dokładna lokalizacja grzejników. Jednocześnie zaznaczamy również miejsca podłączenia rur grzewczych i kolektorów specjalnych.

Specjalista powinien następnie ułożyć przewód grzewczy. Ta czynność pozwoli ci dokładnie zmierzyć długość rur, które będziesz musiał kupić. Do instalacji centralnego ogrzewania na dwóch kondygnacjach o łącznej powierzchni 160 m 2 zastosujemy rury od 80 do 95 mb (w zależności od specyfiki budynku i układu pomieszczeń). Możemy jednak również użyć współczynników, aby uniknąć dokładności obliczania intensywnych nakładów rur do metra. Średnio rozłożenie instalacji centralnego ogrzewania w domu piętrowym i zakup grzejników to koszt od 72 do 126 zł/m 2, średnio około 90 zł). W cenie rozprowadzenie rur centralnego ogrzewania, zakup i montaż grzejników. W sumie za ogrzewanie grzejnikowe w naszym domu zapłacimy ok. 14 400 zł.

Akcesoria grzewcze w dobrej cenie

W naszym przypadku uwzględniliśmy scenariusz, w którym dolna kondygnacja budynku wyposażona jest w nieco droższe systemy ogrzewania podłogowego, a górna w tradycyjne grzejniki.

Koszt montażu grzejników w tym przypadku nie ulegnie zmianie – średnio będzie to około 90 zł/m2 powierzchni pomieszczenia.

W przypadku podłóg ogrzewanych ceny są nieco wyższe. Całkowity koszt instalacji centralnego ogrzewania wraz z montażem waha się od 80 do 138 zł/m 2 . Cena obejmuje komplet materiałów, regulator temperatury pokojowej, pompy, rury, styropian, folię, termostat itp., potrzebne materiały i ich odbiór – rozmieszczenie na podłodze. Średnia cena, za którą można kupić dobre materiały i wynająć dobrego specjalistę to około 99 zł. Tak więc w naszym przypadku montaż centralnego ogrzewania z grzejnikami na najwyższym piętrze będzie kosztował ok. 7 tys. zł, a montaż ogrzewania podłogowego ok. 8 tys. zł.

montaż centralnego ogrzewania - ceny
montaż centralnego ogrzewania – ceny

Cena instalacji c.o. – podsumowanie

Ogrzewanie centralne w domu o powierzchni 160 m 2 to ok 30-32 tys. złotych. W wyliczeniach uwzględniono montaż i zakup 12 wydajnych promienników o mocy 1100-1300 W, montaż ogrzewania podłogowego, koszt doprowadzenia rur grzewczych oraz koszt zakupu i montażu źródła ciepła – gaz (LPG) lub piec na paliwo stałe czy pompa ciepła.

Wybraliśmy piec kombinowany z otwartą komorą spalania, który kosztuje 15 000 zł (w komplecie z kompletem wyposażenia kotła). Jego moc to 25 kW. Prace rozpoczęliśmy, gdy w budynku nie było posadzki ani tynku. Warto zauważyć, że w powyższych obliczeniach zrezygnowano z montażu ogrzewania podłogowego. Jeśli myślisz o ogrzewaniu za pomocą instalacji gazowej, będziesz musiał również zainstalować instalację gazową.

Pomyśleliśmy, że budynek został zbudowany w nowej technologii, która zapewnia niskie straty ciepła. Gdyby centralne ogrzewanie zainstalowano w starym, nieocieplonym budynku, to należałoby dokupić więcej grzejników i wydajniejszy kocioł grzewczy. Wtedy całkowity koszt instalacji centralnego ogrzewania wzrósłby o kilka procent.

Zadzwoń Teraz ! Szybki Kontakt