Koszt instalacji całego centralnego ogrzewania w kotłowni jest dość zauważalnym kosztem, który należy dokładnie przemyśleć. Warto zainwestować w wysokiej jakości piece centralnego ogrzewania lub pompę ciepła, a także w nowoczesne grzejniki i akcesoria. Pamiętaj, że jakość centralnego ogrzewania w dużej mierze determinuje dalsze koszty eksploatacji budynku. Warto więc krok po kroku opracować dobry projekt i wybrać metodę ogrzewania, która spełni wszystkie nasze oczekiwania. Nie zapomnij o zakończeniu instalacji – często polecane jest tutaj ogrzewanie podłogowe. Przy doborze technologii ogrzewanie ważne jest pytanie, czy poddasze jest odpowiednio ocieplone. Warto rozważyć ocieplanie poddasza pianką PUR, to aktualnie najczęściej wybierana metoda izolacji termicznej budynków.

Wycena instalacji centralnego ogrzewania

Wycena instalacji centralnego ogrzewania zależy od wielu czynników, takich jak metraż pomieszczeń, rodzaj systemu grzewczego, ilość i rodzaj grzejników, materiały, koszty instalacji i koszty energii. Najważniejsze sprawy jakie musisz przygotować do wyceny to:

  • Metraż pomieszczeń: Wielkość pomieszczeń, w których ma być zainstalowane ogrzewanie, ma wpływ na ilość materiałów potrzebnych do wykonania instalacji, co wpływa na całkowity koszt.
  • Wybór źródła ciepła: Istnieje wiele różnych źródeł ciepła, takich jak piec na paliwo stałe, kotły gazowe, pompy ciepła i panele słoneczne. Koszty zakupu i instalacji różnią się w zależności od wybranego źródła ciepła.
  • Wybór grzejników: Koszt instalacji centralnego ogrzewania zależy również od wyboru odpowiedniego typu grzejników do pomieszczeń. Na przykład, grzejniki płytowe są droższe niż grzejniki konwektorowe, ale mogą być bardziej wydajne w dłuższej perspektywie. Popularne jest też ogrzewanie podłogowe, warte instalacji szczególnie przy zastosowaniu pomp ciepła.
  • Materiały: Koszty materiałów, takich jak rury, zawory, termostaty, pompy i inne, są również ważnym czynnikiem wpływającym na całkowity koszt instalacji.
  • Koszty instalacji: Koszty pracy instalatora są również ważnym czynnikiem wpływającym na całkowity koszt instalacji centralnego ogrzewania. Polecamy kontakt z naszymi instalatorami ogrzewania podłogowego, którzy postarają się wstępnie określić jaka jest cena centralnego ogrzewania.
  • Koszty eksploatacji: Koszty energii, jakie będą ponoszone przez użytkownika po instalacji centralnego ogrzewania, powinny być również brane pod uwagę. Koszty eksploatacyjne różnią się w zależności od wybranego źródła ciepła i sposobu jego użytkowania.

Wszystkie te czynniki muszą być wzięte pod uwagę przy wycenie instalacji centralnego ogrzewania, aby wycena instalacji i montażu centralnego ogrzewania była możliwie dokładna.

Orientacyjna cena centralnego ogrzewania na 70m2 w domu jednorodzinnym z zastosowaniem pompy ciepła.

Orientacyjna cena instalacji centralnego ogrzewania w domu jednorodzinnym o powierzchni 70m2 z zastosowaniem pompy ciepła zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja, wybór producenta, rodzaj pompy ciepła, poziom zaawansowania technicznego, itp.

Jednakże, można szacować, że koszt instalacji centralnego ogrzewania z pompą ciepła o mocy 8-10 kW wynosi od 35 000 do 50 000 złotych w zależności od wybranego producenta, rodzaju i poziomu zaawansowania technicznego. Należy pamiętać, że koszt instalacji centralnego ogrzewania jest tylko jednym z elementów całkowitych kosztów, ponieważ koszty eksploatacji (prąd, serwis, itp.) również będą musiały być uwzględnione.

Należy również pamiętać, że koszty instalacji centralnego ogrzewania z pompą ciepła mogą być niższe dzięki dostępności dofinansowań z rządowych programów, takich jak „Czyste Powietrze” czy „Mój Prąd”.

Najczęściej wycenia się centralne ogrzewanie w domach o powierzchni 60m2, 70m2, 80m2, 140m2

Orientacyjny cennik instalacji centralnego ogrzewania, na sezon 2024

Rodzaj UsługiZakres Cen (PLN)Opis
Kocioł gazowy jednofunkcyjny2000 – 4000Kocioł wykorzystywany do ogrzewania, bez funkcji podgrzewania wody.
Kocioł gazowy dwufunkcyjny2500 – 5000Kocioł służący zarówno do ogrzewania, jak i podgrzewania wody.
Kocioł kondensacyjny4000 – 8000Bardziej efektywny energetycznie kocioł, wykorzystujący ciepło kondensacji spalin.
Kocioł na paliwo stałe3000 – 7000Kocioł ogrzewany za pomocą węgla, drewna lub innych paliw stałych.
Kocioł olejowy5000 – 10000Kocioł wykorzystujący olej opałowy do ogrzewania.
Kocioł na biomasę10000 – 20000Kocioł ogrzewany biomasą, np. pelletami drzewnymi.
Pompa ciepła20000 – 40000Urządzenie do efektywnego ogrzewania, wykorzystujące energię z otoczenia.
Instalacja grzewcza2000 – 4000System rozprowadzający ciepło w budynku.
Instalacja wodno-kanalizacyjna2000 – 4000System rur i połączeń do dystrybucji wody i odprowadzania ścieków.
Instalacja gazowa1000 – 2000System rur i elementów do dystrybucji gazu.
Instalacja elektryczna1000 – 2000System przewodów i urządzeń do dystrybucji energii elektrycznej.
Montaż kotła500 – 1000Usługa instalacji kotła w budynku.
Montaż zasobnika CWU200 – 400Instalacja zasobnika do ciepłej wody użytkowej.
Montaż grzejników100 – 200/szt.Usługa montażu grzejników w pomieszczeniach.
Montaż instalacji podłogowej20 – 40/m²Instalacja ogrzewania podłogowego w budynku.
Podstawowe informacje o różnych rodzajach instalacji i urządzeń grzewczych wraz z ich przybliżonymi kosztami

Jest cennik instalacji centralnego ogrzewania, przygotowany na podstawie kontaktu z firmami montującymi systemy w największych miastach Śląska, takich jak Katowice, Gliwice, Zabrze, Bytom, Sosnowiec, Ruda Śląska, Tychy, Chorzów, Dąbrowa Górnicza i Rybnik.

Proszę pamiętać, że ceny mogą się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak region, skomplikowanie projektu, marka i model sprzętu, a także koszty pracy.

Aby sprawdzić koszt montażu instalacji centralnego ogrzewania, zalecamy skorzystanie z odpowiedniego kalkulatora budowlanego. Możesz również skorzystać z naszej bezpłatnej usługi, w której otrzymasz oferty od dobrych firm budowlanych.

Koszt centralnego ogrzewania w Twoim domu - Montaż Klimatyzacji

Koszt centralnego ogrzewania w Twoim domu – wielkość domu i sposób ogrzewania są bardzo ważne

Bardzo ważna jest wielkość budynku. Od tego zależy cena instalacji centralnego ogrzewania i wybór konkretnego sposobu ogrzewania, wybór pompy ciepła jest nieefektywny w przypadku domów, które nie zostały odpowiednio ocieplone. Mniejszy dom możemy wyposażyć w kominek z płaszczem wodnym. Jednak w domach o powierzchni powyżej 150 m 2 takie rozwiązanie nie wystarczy. Załóżmy, że nasz dom składa się z piwnicy, parteru i odpowiedniego poddasza. Ogrzewane będą dwie kondygnacje. Powierzchnia każdego to 80 m 2 . Tym samym łączna powierzchnia ogrzewana wyniesie 160 m 2 . Jest to dość ważna informacja, ponieważ decyduje o wyborze pieca i kosztach instalacji rur grzewczych.

centralne ogrzewanie Śląsk
centralne ogrzewanie Śląsk

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest doprowadzenie ciepła pośrednio – poprzez tradycyjne grzejniki. System ogrzewania wodnego umożliwia wydajne, promiennikowe ogrzewanie niemal każdego budynku. Większość ludzi używa gazu do ogrzewania (jeśli dom jest podłączony do miejskiej sieci gazowej) lub paliw stałych, takich jak węgiel, zielony groszek, olej opałowy lub drewno. Nasz dom będzie wyposażony w wydajną kuchenkę gazową (LPG). Urządzenia gazowe należą do najwygodniejszych i nie wymagają regularnych przeglądów ani tankowania. Dodatkowym atutem jest stosunkowo atrakcyjna cena całego systemu grzewczego oraz jednak ostatnio problemem staje się cena gazu. Nie będzie to jednak możliwe bez instalacji sieci gazowej.

Kiedy rozpocząć instalację centralnego ogrzewania?

Najkorzystniej byłoby rozpocząć instalację centralnego ogrzewania, gdy dom jest zamknięty. W środku nie ma jeszcze tynku ani podłogi. Dzięki temu będziemy mogli zamaskować rury grzewcze i rozprowadzić dowolne ogrzewanie podłogowe. Co prawda instalacje centralnego ogrzewania możemy montować nawet wtedy, gdy ściany są już otynkowane. Będzie to jednak znacznie trudniejsze i kosztowniejsze zadanie (będziesz musiał winić ściany), a jego efekt wizualny będzie znacznie gorszy.

Niezależnie od momentu, w którym zdecydujemy się na montaż instalacji centralnego ogrzewania, musimy wcześniej zarezerwować czas specjalistów. Najłatwiej to zrobić , wypełniając ten prosty formularz . Otrzymasz bezpłatne oferty od profesjonalnych firm budowlanych i remontowych.

Klapa zwrotna lub zawór zwrotny jest urządzeniem montowanym w instalacji centralnego ogrzewania, którego głównym celem jest utrzymanie prawidłowego kierunku przepływu ciepła i prewencja cofaniu się ciepłego powietrza z powrotem aż do kotła. Klapa zwrotna działa na skroś klamra oraz otwieranie siłą różnicy ciśnień, co pozwala na koszty utrzymania płynnego przepływu ciepła w instalacji.

Centralne ogrzewanie z grzejnikami

Pierwszym etapem prac będzie dokładna lokalizacja grzejników. Jednocześnie zaznaczamy również miejsca podłączenia rur grzewczych i kolektorów specjalnych.

Specjalista powinien następnie ułożyć przewód grzewczy. Ta czynność pozwoli ci dokładnie zmierzyć długość rur, które będziesz musiał kupić. Do instalacji centralnego ogrzewania na dwóch kondygnacjach o łącznej powierzchni 160 m 2 zastosujemy rury od 80 do 95 mb (w zależności od specyfiki budynku i układu pomieszczeń). Możemy jednak również użyć współczynników, aby uniknąć dokładności obliczania intensywnych nakładów rur do metra. Średnio rozłożenie instalacji centralnego ogrzewania w domu piętrowym i zakup grzejników to koszt od 72 do 126 zł/m 2, średnio około 90 zł). W cenie rozprowadzenie rur centralnego ogrzewania, zakup i montaż grzejników. W sumie za ogrzewanie grzejnikowe w naszym domu zapłacimy ok. 14 400 zł.

Etap ProcesuOpisSzczegółyKoszt (PLN)
Ułożenie przewodu grzewczegoSpecjalista układa przewód grzewczy, co pozwala na zmierzenie potrzebnej długości rur.Długość rur: 80-95 mb, w zależności od specyfiki budynku.Zależne od ceny rur i robocizny.
Zakup rurNabywanie rur na podstawie zmierzonej długości.Rury do instalacji centralnego ogrzewania.Zależne od ceny rur.
Rozłożenie instalacji COInstalacja centralnego ogrzewania w całym domu.Średni koszt rozłożenia instalacji: 72-126 zł/m² (średnio ok. 90 zł/m²).Ok. 14 400 zł (całkowity koszt dla 160 m²).
Zakup i montaż grzejnikówNabywanie i instalowanie grzejników w odpowiednich pomieszczeniach.Wliczone w średni koszt rozłożenia instalacji.Wliczone w koszt 14 400 zł.
Proces i koszty instalacji centralnego ogrzewania w domu dwukondygnacyjnym o powierzchni 160 m²

Podsumowując, całkowity szacowany koszt instalacji centralnego ogrzewania w domu dwukondygnacyjnym o powierzchni 160 m² wynosi około 14 400 zł. W tej cenie zawarte są koszty rozprowadzenia rur, zakupu oraz montażu grzejników. Ważne jest, aby pamiętać, że faktyczne koszty mogą się różnić w zależności od specyfiki budynku, cen materiałów i stawek robocizny.

Akcesoria grzewcze w dobrej cenie

W naszym przypadku uwzględniliśmy scenariusz, w którym dolna kondygnacja budynku wyposażona jest w nieco droższe systemy ogrzewania podłogowego, a górna w tradycyjne grzejniki.

Koszt montażu grzejników w tym przypadku nie ulegnie zmianie – średnio będzie to około 90 zł/m2 powierzchni pomieszczenia.

W przypadku podłóg ogrzewanych ceny są nieco wyższe. Całkowity koszt instalacji centralnego ogrzewania wraz z montażem waha się od 80 do 138 zł/m 2 . Cena obejmuje komplet materiałów, regulator temperatury pokojowej, pompy, rury, styropian, folię, termostat itp., potrzebne materiały i ich odbiór – rozmieszczenie na podłodze. Średnia cena, za którą można kupić dobre materiały i wynająć dobrego specjalistę to około 99 zł. Tak więc w naszym przypadku montaż centralnego ogrzewania z grzejnikami na najwyższym piętrze będzie kosztował ok. 7 tys. zł, a montaż ogrzewania podłogowego ok. 8 tys. zł.

W przypadku zmiany pieca grzewczego konieczne jest frezowanie komina

W przypadku wymiany pieca grzewczego na nowy model, często konieczne jest przeprowadzenie frezowania komina. Proces ten polega na mechanicznym poszerzeniu i wygładzeniu wewnętrznej powierzchni przewodu kominowego. Jest to ważne, ponieważ nowoczesne piece grzewcze mogą wymagać innych warunków pracy komina ze względu na różnice w generowaniu ciepła i emisji spalin.

Frezowanie komina zamówisz w renomowanej firmie Frez-Daw ze Śląska – Zobacz: https://frez-daw.pl/frezowanie-kominow/

Frezowanie komina pozwala na dostosowanie jego średnicy i struktury do wymagań nowego systemu grzewczego, co jest kluczowe dla bezpieczeństwa i efektywności działania całego systemu ogrzewania. Dzięki temu procesowi, komin może lepiej odprowadzać spaliny, minimalizując ryzyko zatkania, cofania się spalin czy innych problemów związanych z nieprawidłowym działaniem systemu kominowego.

Należy pamiętać, że frezowanie komina powinno być wykonane przez doświadczonego specjalistę, który dokładnie oceni stan i wymagania istniejącego komina oraz dostosuje go do potrzeb nowego pieca grzewczego. Jest to inwestycja, która przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa, efektywności energetycznej oraz długotrwałej pracy całego systemu ogrzewania domu.

montaż centralnego ogrzewania - ceny
montaż centralnego ogrzewania – ceny

Cena instalacji c.o. – podsumowanie

Ogrzewanie centralne w domu o powierzchni 160 m 2 to ok 30-32 tys. złotych. W wyliczeniach uwzględniono montaż i zakup 12 wydajnych promienników o mocy 1100-1300 W, montaż ogrzewania podłogowego, koszt doprowadzenia rur grzewczych oraz koszt zakupu i montażu źródła ciepła – gaz (LPG) lub piec na paliwo stałe czy pompa ciepła.

Wybraliśmy piec kombinowany z otwartą komorą spalania, który kosztuje 15 000 zł (w komplecie z kompletem wyposażenia kotła). Jego moc to 25 kW. Prace rozpoczęliśmy, gdy w budynku nie było posadzki ani tynku. Warto zauważyć, że w powyższych obliczeniach zrezygnowano z montażu ogrzewania podłogowego. Jeśli myślisz o ogrzewaniu za pomocą instalacji gazowej, będziesz musiał również zainstalować instalację gazową.

Pomyśleliśmy, że budynek został zbudowany w nowej technologii, która zapewnia niskie straty ciepła. Gdyby centralne ogrzewanie zainstalowano w starym, nieocieplonym budynku, to należałoby dokupić więcej grzejników i wydajniejszy kocioł grzewczy. Wtedy całkowity koszt instalacji centralnego ogrzewania wzrósłby o kilka procent.