Koszt instalacji całego centralnego ogrzewania w kotłowni jest dość zauważalnym kosztem, który należy dokładnie przemyśleć. Warto zainwestować w wysokiej jakości piece centralnego ogrzewania lub pompę ciepła, a także w nowoczesne grzejniki i akcesoria. Pamiętaj, że jakość centralnego ogrzewania w dużej mierze determinuje dalsze koszty eksploatacji budynku. Warto więc krok po kroku opracować dobry projekt i wybrać metodę ogrzewania, która spełni wszystkie nasze oczekiwania. Nie zapomnij o zakończeniu instalacji – często polecane jest tutaj ogrzewanie podłogowe. Przy doborze technologii ogrzewanie ważne jest pytanie, czy poddasze jest odpowiednio ocieplone. Warto rozważyć ocieplanie poddasza pianką PUR, to aktualnie najczęściej wybierana metoda izolacji termicznej budynków.

Wycena instalacji centralnego ogrzewania

Wycena instalacji centralnego ogrzewania zależy od wielu czynników, takich jak metraż pomieszczeń, rodzaj systemu grzewczego, ilość i rodzaj grzejników, materiały, koszty instalacji i koszty energii. Najważniejsze sprawy jakie musisz przygotować do wyceny to:

 • Metraż pomieszczeń: Wielkość pomieszczeń, w których ma być zainstalowane ogrzewanie, ma wpływ na ilość materiałów potrzebnych do wykonania instalacji, co wpływa na całkowity koszt.
 • Wybór źródła ciepła: Istnieje wiele różnych źródeł ciepła, takich jak piec na paliwo stałe, kotły gazowe, pompy ciepła i panele słoneczne. Koszty zakupu i instalacji różnią się w zależności od wybranego źródła ciepła.
 • Wybór grzejników: Koszt instalacji centralnego ogrzewania zależy również od wyboru odpowiedniego typu grzejników do pomieszczeń. Na przykład, grzejniki płytowe są droższe niż grzejniki konwektorowe, ale mogą być bardziej wydajne w dłuższej perspektywie. Popularne jest też ogrzewanie podłogowe, warte instalacji szczególnie przy zastosowaniu pomp ciepła.
 • Materiały: Koszty materiałów, takich jak rury, zawory, termostaty, pompy i inne, są również ważnym czynnikiem wpływającym na całkowity koszt instalacji.
 • Koszty instalacji: Koszty pracy instalatora są również ważnym czynnikiem wpływającym na całkowity koszt instalacji centralnego ogrzewania. Polecamy kontakt z naszymi instalatorami ogrzewania podłogowego, którzy postarają się wstępnie określić jaka jest cena centralnego ogrzewania.
 • Koszty eksploatacji: Koszty energii, jakie będą ponoszone przez użytkownika po instalacji centralnego ogrzewania, powinny być również brane pod uwagę. Koszty eksploatacyjne różnią się w zależności od wybranego źródła ciepła i sposobu jego użytkowania.

Wszystkie te czynniki muszą być wzięte pod uwagę przy wycenie instalacji centralnego ogrzewania, aby wycena instalacji i montażu centralnego ogrzewania była możliwie dokładna.

Orientacyjna cena centralnego ogrzewania na 70m2 w domu jednorodzinnym z zastosowaniem pompy ciepła.

Orientacyjna cena instalacji centralnego ogrzewania w domu jednorodzinnym o powierzchni 70m2 z zastosowaniem pompy ciepła zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja, wybór producenta, rodzaj pompy ciepła, poziom zaawansowania technicznego, itp.

Jednakże, można szacować, że koszt instalacji centralnego ogrzewania z pompą ciepła o mocy 8-10 kW wynosi od 35 000 do 50 000 złotych w zależności od wybranego producenta, rodzaju i poziomu zaawansowania technicznego. Należy pamiętać, że koszt instalacji centralnego ogrzewania jest tylko jednym z elementów całkowitych kosztów, ponieważ koszty eksploatacji (prąd, serwis, itp.) również będą musiały być uwzględnione.

Należy również pamiętać, że koszty instalacji centralnego ogrzewania z pompą ciepła mogą być niższe dzięki dostępności dofinansowań z rządowych programów, takich jak „Czyste Powietrze” czy „Mój Prąd”.

Najczęściej wycenia się centralne ogrzewanie w domach o powierzchni 60m2, 70m2, 80m2, 140m2

Montaż pomp ciepła, rekuperatorów, klimatyzatorów:

Michał tel: 602 232 848
Marcin 696 504 304
e-mail: biuro@greenkw.pl

GREEN KW MARCIN WOJTYNEK
42 – ­600 Tarnowskie Góry
ul. Powstańców Śląskich, nr 16, lok. 4

Pompy Ciepła Gliwice

Orientacyjny cennik instalacji centralnego ogrzewania, na sezon 2023/2024

 • Kocioł gazowy jednofunkcyjny: od 2000 do 4000 PLN
 • Kocioł gazowy dwufunkcyjny: od 2500 do 5000 PLN
 • Kocioł kondensacyjny: od 4000 do 8000 PLN
 • Kocioł na paliwo stałe: od 3000 do 7000 PLN
 • Kocioł olejowy: od 5000 do 10000 PLN
 • Kocioł na biomasę: od 10000 do 20000 PLN
 • Pompa ciepła: od 20000 do 40000 PLN
 • Instalacja grzewcza: od 2000 do 4000 PLN
 • Instalacja wodno-kanalizacyjna: od 2000 do 4000 PLN
 • Instalacja gazowa: od 1000 do 2000 PLN
 • Instalacja elektryczna: od 1000 do 2000 PLN
 • Montaż kotła: od 500 do 1000 PLN
 • Montaż zasobnika CWU: od 200 do 400 PLN
 • Montaż grzejników: od 100 do 200 PLN za sztukę
 • Montaż instalacji podłogowej: od 20 do 40 PLN za m²

Jest cennik instalacji centralnego ogrzewania, przygotowany na podstawie kontaktu z firmami montującymi systemy w największych miastach Śląska, takich jak Katowice, Gliwice, Zabrze, Bytom, Sosnowiec, Ruda Śląska, Tychy, Chorzów, Dąbrowa Górnicza i Rybnik.

Proszę pamiętać, że ceny mogą się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak region, skomplikowanie projektu, marka i model sprzętu, a także koszty pracy.

Aby sprawdzić koszt montażu instalacji centralnego ogrzewania, zalecamy skorzystanie z odpowiedniego kalkulatora budowlanego. Możesz również skorzystać z naszej bezpłatnej usługi, w której otrzymasz oferty od dobrych firm budowlanych.

Koszt centralnego ogrzewania w Twoim domu – wielkość domu i sposób ogrzewania są bardzo ważne

Bardzo ważna jest wielkość budynku. Od tego zależy cena instalacji centralnego ogrzewania i wybór konkretnego sposobu ogrzewania, wybór pompy ciepła jest nieefektywny w przypadku domów, które nie zostały odpowiednio ocieplone. Mniejszy dom możemy wyposażyć w kominek z płaszczem wodnym. Jednak w domach o powierzchni powyżej 150 m 2 takie rozwiązanie nie wystarczy. Załóżmy, że nasz dom składa się z piwnicy, parteru i odpowiedniego poddasza. Ogrzewane będą dwie kondygnacje. Powierzchnia każdego to 80 m 2 . Tym samym łączna powierzchnia ogrzewana wyniesie 160 m 2 . Jest to dość ważna informacja, ponieważ decyduje o wyborze pieca i kosztach instalacji rur grzewczych.

centralne ogrzewanie Śląsk
centralne ogrzewanie Śląsk

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest doprowadzenie ciepła pośrednio – poprzez tradycyjne grzejniki. System ogrzewania wodnego umożliwia wydajne, promiennikowe ogrzewanie niemal każdego budynku. Większość ludzi używa gazu do ogrzewania (jeśli dom jest podłączony do miejskiej sieci gazowej) lub paliw stałych, takich jak węgiel, zielony groszek, olej opałowy lub drewno. Nasz dom będzie wyposażony w wydajną kuchenkę gazową (LPG). Urządzenia gazowe należą do najwygodniejszych i nie wymagają regularnych przeglądów ani tankowania. Dodatkowym atutem jest stosunkowo atrakcyjna cena całego systemu grzewczego oraz jednak ostatnio problemem staje się cena gazu. Nie będzie to jednak możliwe bez instalacji sieci gazowej.

Kiedy rozpocząć instalację centralnego ogrzewania?

Najkorzystniej byłoby rozpocząć instalację centralnego ogrzewania, gdy dom jest zamknięty. W środku nie ma jeszcze tynku ani podłogi. Dzięki temu będziemy mogli zamaskować rury grzewcze i rozprowadzić dowolne ogrzewanie podłogowe. Co prawda instalacje centralnego ogrzewania możemy montować nawet wtedy, gdy ściany są już otynkowane. Będzie to jednak znacznie trudniejsze i kosztowniejsze zadanie (będziesz musiał winić ściany), a jego efekt wizualny będzie znacznie gorszy.

Niezależnie od momentu, w którym zdecydujemy się na montaż instalacji centralnego ogrzewania, musimy wcześniej zarezerwować czas specjalistów. Najłatwiej to zrobić , wypełniając ten prosty formularz . Otrzymasz bezpłatne oferty od profesjonalnych firm budowlanych i remontowych.

Klapa zwrotna lub zawór zwrotny jest urządzeniem montowanym w instalacji centralnego ogrzewania, którego głównym celem jest utrzymanie prawidłowego kierunku przepływu ciepła i prewencja cofaniu się ciepłego powietrza z powrotem aż do kotła. Klapa zwrotna działa na skroś klamra oraz otwieranie siłą różnicy ciśnień, co pozwala na koszty utrzymania płynnego przepływu ciepła w instalacji.

Centralne ogrzewanie z grzejnikami

Pierwszym etapem prac będzie dokładna lokalizacja grzejników. Jednocześnie zaznaczamy również miejsca podłączenia rur grzewczych i kolektorów specjalnych.

Specjalista powinien następnie ułożyć przewód grzewczy. Ta czynność pozwoli ci dokładnie zmierzyć długość rur, które będziesz musiał kupić. Do instalacji centralnego ogrzewania na dwóch kondygnacjach o łącznej powierzchni 160 m 2 zastosujemy rury od 80 do 95 mb (w zależności od specyfiki budynku i układu pomieszczeń). Możemy jednak również użyć współczynników, aby uniknąć dokładności obliczania intensywnych nakładów rur do metra. Średnio rozłożenie instalacji centralnego ogrzewania w domu piętrowym i zakup grzejników to koszt od 72 do 126 zł/m 2, średnio około 90 zł). W cenie rozprowadzenie rur centralnego ogrzewania, zakup i montaż grzejników. W sumie za ogrzewanie grzejnikowe w naszym domu zapłacimy ok. 14 400 zł.

Akcesoria grzewcze w dobrej cenie

W naszym przypadku uwzględniliśmy scenariusz, w którym dolna kondygnacja budynku wyposażona jest w nieco droższe systemy ogrzewania podłogowego, a górna w tradycyjne grzejniki.

Koszt montażu grzejników w tym przypadku nie ulegnie zmianie – średnio będzie to około 90 zł/m2 powierzchni pomieszczenia.

W przypadku podłóg ogrzewanych ceny są nieco wyższe. Całkowity koszt instalacji centralnego ogrzewania wraz z montażem waha się od 80 do 138 zł/m 2 . Cena obejmuje komplet materiałów, regulator temperatury pokojowej, pompy, rury, styropian, folię, termostat itp., potrzebne materiały i ich odbiór – rozmieszczenie na podłodze. Średnia cena, za którą można kupić dobre materiały i wynająć dobrego specjalistę to około 99 zł. Tak więc w naszym przypadku montaż centralnego ogrzewania z grzejnikami na najwyższym piętrze będzie kosztował ok. 7 tys. zł, a montaż ogrzewania podłogowego ok. 8 tys. zł.

montaż centralnego ogrzewania - ceny
montaż centralnego ogrzewania – ceny

Cena instalacji c.o. – podsumowanie

Ogrzewanie centralne w domu o powierzchni 160 m 2 to ok 30-32 tys. złotych. W wyliczeniach uwzględniono montaż i zakup 12 wydajnych promienników o mocy 1100-1300 W, montaż ogrzewania podłogowego, koszt doprowadzenia rur grzewczych oraz koszt zakupu i montażu źródła ciepła – gaz (LPG) lub piec na paliwo stałe czy pompa ciepła.

Wybraliśmy piec kombinowany z otwartą komorą spalania, który kosztuje 15 000 zł (w komplecie z kompletem wyposażenia kotła). Jego moc to 25 kW. Prace rozpoczęliśmy, gdy w budynku nie było posadzki ani tynku. Warto zauważyć, że w powyższych obliczeniach zrezygnowano z montażu ogrzewania podłogowego. Jeśli myślisz o ogrzewaniu za pomocą instalacji gazowej, będziesz musiał również zainstalować instalację gazową.

Pomyśleliśmy, że budynek został zbudowany w nowej technologii, która zapewnia niskie straty ciepła. Gdyby centralne ogrzewanie zainstalowano w starym, nieocieplonym budynku, to należałoby dokupić więcej grzejników i wydajniejszy kocioł grzewczy. Wtedy całkowity koszt instalacji centralnego ogrzewania wzrósłby o kilka procent.

Zadzwoń Teraz ! Szybki Kontakt