Pompy ciepła we współczesnym świecie stały się postępowym narzędziem technologicznym, które pozwala nam korzystać z przytulności i ciepła domu, które sama natura daje nam za darmo. Energia pobierana z gruntu, powietrza czy wód gruntowych pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy nie tylko na ogrzewaniu zimą, ale także na chłodzeniu domów latem czy przygotowywaniu ciepłej wody przez cały rok. W ten sposób temperatura w domu jest zawsze komfortowa, a fakt, że nie trzeba za ten komfort przepłacać również poprawia samopoczucie. Czym więc są te nowoczesne pompy ciepła i jak je wybrać?

Co to jest pompa ciepła i jak działa?

Najogólniej mówiąc pompa ciepła to nowoczesne urządzenie techniczne, które odbiera ciepło z zewnątrz lub z gruntu i kieruje je do domu. Zazwyczaj w nowoczesnym handlu wyróżnia się trzy typy pomp ciepła: pompa ciepła ziemia-woda (potocznie nazywana geotermalną pompą ciepła); pompa ciepła powietrze-woda i pompa ciepła powietrze-powietrze. Pompy ciepła na powietrze wywiewane pojawiły się w litewskim handlu stosunkowo niedawno.

Obwód wewnętrzny pompy ciepła składa się ze skraplacza, kapilary, parownika i sprężarki zasilanej energią elektryczną. W pompie ciepła powinien znajdować się również termostat do sterowania jednostką, chłodziwem i specjalnym freonem krążącym w układzie. W ten sposób chłodziwo, które jest poddane działaniu wysokiego ciśnienia, dostaje się do parownika przez kapilary, gdzie następuje proces parowania na skutek nagłego spadku ciśnienia.

Montujemy pompy ciepła w miejscowościach: Zbrosławice, Ptakowice, Miedary, Wilkowice, Laryszów, Kamieniec, Wieszowa, Zawada, Karchowice, Jaśkowice, Księży Las, Połomia, Rybna, Opatowice, Repty Śląskie, Strzybnica, Pniowiec, Tarnowskie Góry, Bytom, Górniki, Stolarzowice, Sucha Góra, Tworóg, Brynek, Nowa Wieś Tworoska, Hanusek, Boruszowice, Miasteczko Śląskie, Zalew Chechło, Nowe Chechło, Świerklaniec, Orzech, Nakło Śląskie, Radzionków, Łubie, Łubki, Jasiona, Kopienica, Wielowieś, Kotków, Wojska, Szałsza, Przezchlebie, Jaśkowice, Czekanów, Gliwice, Czechowice koło Gliwic, Żerniki, Zabrze, Grzybowice, Łabędy, Świętoszowice, Pyskowice, Dzierżno, Osiedle Mikoszowina, Lubliniec, Kokotek, Pusta Kuźnica

Płyn chłodzący pobiera ciepło ze ścianek wewnętrznych parownika, a parownik odbiera ciepło z gruntu lub wody, dzięki czemu może być chłodzony w sposób ciągły. Sprężarka zbiera płyn chłodzący z parownika i spręża go, powodując gwałtowny wzrost temperatury płynu chłodzącego i przedostanie się go do skraplacza. Dodatkowo chłodziwo podgrzane pod ciśnieniem w skraplaczu oddaje ciepło (90-120 o C) i zamieniane jest z powrotem do postaci płynnej.

montaż pompy ciepła Pyskowice
montaż pompy ciepła Pyskowice

Ten proces trwa. Kiedy więc temperatura w domu osiągnie pożądany poziom, obwód elektryczny jest kurczony przez termostat i pompa ciepła przestaje działać. Gdy temperatura w domu spadnie, termostat ponownie włączy pompę ciepła. W ten sposób chłodziwo w pompie ciepła realizuje tak zwany cykl Kerna.

Pompy ciepła po prostu pompują energię cieplną z ziemi, wody, a nawet powietrza i ogrzewają pomieszczenie, w którym są zainstalowane. Poinformowano, że około 70 proc. energię potrzebną do ogrzewania można pobrać całkowicie bezpłatnie bezpośrednio z natury i tylko w 25%. energia musi być zużyta do działania samej pompy. Innymi słowy, pompy ciepła oszczędzają około trzech czwartych energii, która jest zwykle marnowana na inne metody ogrzewania.

Specyfika pomp ciepła

W porównaniu z innymi pompami ciepła wyróżnia się tym, że nie wymaga odwiertów, czyli prac ziemnych. Urządzenie po prostu stoi na zewnątrz domu, nie zakłócając całkowicie obrazu, ponieważ wygląda jak prosty klimatyzator. Pompa ciepła jest podłączona do części wewnętrznej, z której ogrzewana jest ciepła woda, podłogi i grzejniki.

Ta pompa nie wymaga żadnego wlotu gazu, właściwie wystarczy wlot elektryczny. W porównaniu z innymi typami pomp ciepła wyróżniają się one znacznie szybszym montażem i instalacją. Montaż kotła powietrzno-wodnego i jego podłączenie do systemu trwa od jednego do dwóch dni, więc decydując się na w/w sposób ogrzewania, będziesz mógł cieszyć się zarówno ciepłą wodą, jak i ciepłem w domu we dwoje.

Nie ma potrzeby specjalnego przygotowania do wprowadzenia tego typu pompy ciepła w domu, żadnych dodatkowych kotłowni ani dużej przestrzeni (do zainstalowania takiej pompy wystarczy ok. kwadrat powierzchni domu), wystarczy normalne wejście elektryczne. Pompę ciepła można zainstalować w toalecie, łazience lub pralni. Wnętrze będzie wyglądało jak standardowa lodówka (60×70 i 1,60 lub 1,80 m wysokości), a na zewnątrz urządzenie przypominające klimatyzator. Nawiasem mówiąc, system ten będzie bardziej wydajny o około jedną trzecią (tańszy pod względem wydajności), jeśli dom będzie wyposażony w ogrzewanie podłogowe.

Jednak według specjalisty nie jest to bardzo ważne, nawet przy grzejniku ten system grzewczy nadal pomaga oszczędzać. Przy wyborze pompy ciepła bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na niektóre parametry. Przede wszystkim na ile i do kogo otrzymasz gwarancję. To jedna z głównych rzeczy. Udzielona dwuletnia gwarancja może być trochę za krótka po obliczeniu wszystkich kosztów, wymagany byłby dłuższy okres gwarancji.

Ważne jest również, aby zwrócić uwagę, czy gwarancja jest udzielana na jedną część, czy wszystko, łącznie z pracą. Istotny jest również współczynnik sprawności, tzn. ile ciepła pompa emituje przy takiej czy innej temperaturze.Ilość godzin gwarancji jaką producent udziela na sprężarkę pompy ciepła jest kluczowa, ponieważ jest ona sercem całego systemu grzewczego.”

I wreszcie, wybierając moc pompy, powinieneś zastanowić się, jaki jest Twój dom. Jeśli dom jest nowo wybudowany, pasywny, energooszczędny, należy obliczyć, że będzie potrzebował 15-20 watów ciepła na metr kwadratowy, jeśli dom nie jest pasywny, ale dobrze ocieplony – może potrzebować 40-50 watów na metr kwadratowy , a jeśli dom jest starszy, konstrukcja może wymagać od 50 do 70 watów na metr kwadratowy.

Geotermalna pompa ciepła

Tradycyjnie ogrzewanie geotermalne zapewnia ogrzewanie budynków i ciepłą wodę, ale systemy z różnymi akcesoriami są również często używane zarówno do chłodzenia pomieszczeń, jak i ogrzewania basenów.

geotermalna pompa ciepła
geotermalna pompa ciepła

Ta pompa ciepła jest najkorzystniejsza pod względem oszczędności energii. Obecnie na rynku nie ma nic lepszego. Jednak wadą tej pompy jest to, że nie jest tania w montażu, ponieważ potrzebna jest studnia. Dlatego taki sposób ogrzewania domu klasy A nie zawsze jest racjonalny – choć procent zaoszczędzonego ciepła jest wysoki, to wartość pieniężna nie będzie odpowiednia, bo dom jest bardzo ekonomiczny. Jeśli jednak mamy dom, który potrzebuje więcej ogrzewania, nie ma bardziej energooszczędnego sposobu niż ogrzewanie geotermalne.

Według specjalisty studnie zapewniają darmowe zimno, które można wykorzystać do chłodzenia i klimatyzacji pomieszczeń, a ogrzewanie jest najtańsze. Ponadto w terenie nie pojawiają się żadne urządzenia, a sama pompa pracuje bezgłośnie. Geotermalne pompy ciepła, które zapewniają zużycie energii środowiskowej, mogą pracować z kilkoma różnymi źródłami ciepła – energia powierzchniowa warstwy gruntu, dzięki zainstalowaniu poziomego kolektora polowego; głębokie sondy wykorzystujące ciepło głębi ziemi; energia cieplna akwenu poprzez zainstalowanie poziomego kolektora na dnie akwenu; wody gruntowe z odwiertów.

Ten rodzaj ogrzewania nadaje się zarówno do domów miejskich, jak i wiejskich, ponieważ studnia nie zajmuje dużo miejsca. Rzadko można zainstalować studnię geotermalną. Nowoczesne technologie wiercenia pozwalają wiercić po przekątnej z jednej małej studni ze wszystkich stron i instalować studnie. Głównym kryterium jest zwrot. Koszt centralnego ogrzewania jest obecnie stosunkowo niski, a koszt instalacji ogrzewania geotermalnego jest spory, system ten szybko się zwraca, a proces ten może zająć około dziesięciu lat. Geotermalna pompa ciepła może zmniejszyć ilość energii zużywanej do ogrzewania nawet o 80 procent.

Tradycyjnie ogrzewanie geotermalne zapewnia ogrzewanie budynków i ciepłą wodę, ale systemy z różnymi akcesoriami są również często używane zarówno do chłodzenia pomieszczeń, jak i ogrzewania basenów.

Pompa ciepła powietrze-powietrze

Pompy ciepła powietrze-powietrze to najprostsze i najbardziej ekonomiczne rozwiązanie do ogrzewania pomieszczeń energią z powietrza zewnętrznego.

Pompa ciepła powietrze-powietrze
Pompa ciepła powietrze-powietrze

Jest to ekologiczny i przyjazny dla środowiska system wykorzystujący odnawialne źródła energii. Pompy ciepła powietrze-powietrze mogą być instalowane w domach o dowolnym obszarze lub planie, chociaż instalacja sprzętu wewnętrznego jest bardzo ważna dla tego systemu, aby przepływy powietrza były rozprowadzane w przestrzeni tak efektywnie, jak to możliwe. Pompy ciepła powietrze-powietrze są łatwe do zainstalowania zarówno w nowych, jak i starszych domach, a dla wygody i niskich kosztów są idealnym rozwiązaniem do uzupełnienia istniejącego systemu ogrzewania wody (na paliwo stałe lub płynne, gazowe, elektryczne itp.) .

Obecnie na rynku dostępne są różne typy pomp – ścienne, sufitowe, kanałowe, podłogowe, sufitowe itp. Latem tego typu pompy pełnią funkcję klimatyzatorów do chłodzenia pomieszczeń, a wydajne systemy filtrujące zainstalowane w jednostkach wewnętrznych oczyszczają pomieszczenia. powietrza, usuwając kurz, pyłki i inne alergeny. Pompy ciepła powietrze-powietrze to bardzo wygodny sposób ogrzewania/chłodzenia, ponieważ temperaturę powietrza w pomieszczeniu reguluje się za pomocą jednego przycisku. Pracę urządzenia można zaprogramować na tydzień, a dzięki dodatkowemu akcesorium – adapterowi bezprzewodowemu (Wi-Fi) – można nim sterować zdalnie.” Pompa ciepła również nie wymaga specjalnej konserwacji, wystarczy wyczyścić filtry urządzenia od czasu do czasu.

Pompa ciepła na powietrze wywiewane

W Skandynawii ogrzewanie taką pompą jest bardzo powszechne, przeznaczone jest do domów energooszczędnych klasy A. W Szwecji około 80 proc. Pompy ciepła sprzedawane do nowych domów to właśnie pompy powietrza wywiewanego. Kiedy dom jest prawie pasywny, prawie nie trzeba go ogrzewać, ale trzeba go wietrzyć. A źródłem tej pompy ciepła nie jest powietrze zewnętrzne, nie odwiert, ale powietrze wentylowane, które wyrzucamy z domu. Zabiera ciepło, które wystarcza na cały dom.

W ten sposób urządzenie przewietrza dom, dostarcza ciepło i produkuje ciepłą wodę.” Ten typ pompy ciepła jest podłączony do centralnego systemu nawiewu powietrza, sama pompa ma zintegrowaną dmuchawę DC i podgrzewacz wody, a także zintegrowaną instalację pomocniczą. grzałka elektryczna. za mało energii.

Pompa powietrza wywiewanego przeznaczona jest do grzejników przeznaczonych do niskich temperatur lub do ogrzewania podłogowego. Samą pompę można podłączyć na różne sposoby, np. do kolektorów słonecznych, dwóch lub więcej systemów grzewczych o różnych temperaturach lub dodatkowego podgrzewacza ciepłej wody.

Ta pompa ciepła jest odpowiednia dla tych, którzy mają małe zapotrzebowanie na ciepło, ale budynek ma dużą powierzchnię, ponieważ źródło ciepła musi mieć wystarczającą ilość powietrza do wentylacji lub wentylacji. Możemy więc mówić o standardzie około 150 metrów kwadratowych. m dom o zapotrzebowaniu na ciepło do 6 kilowatów.

Wtedy jest to naprawdę racjonalne rozwiązanie, pompa ciepła grzeje, przygotowuje ciepłą wodę i wentyluje. Sama pompa ciepła wygląda jak lodówka, pięknie zaprojektowana kwadratowa skrzynka, bardzo łatwa w montażu. Chociaż ta pompa nie wymaga specjalnego pomieszczenia, nadal najlepiej jest zbudować ją w pomieszczeniu gospodarczym.

Naprawa i dostosowanie komina wentylacyjnego

W celu poprawnej pracy pompy ciepła niezbędne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji w domu. W tym celu należy odpowiednio zadbać o systemy kominowe. Jednym ze sposobów prawidłowego dostosowaniu komina wentylacyjnego do pompy ciepła jest frezowanie komina. Na rynku jest wiele firm świadczących takie usługi. My polecamy:

Frez – Daw | Specjalistyczne Usługi Budowlane

Frezowanie Kominów, Uszczelnianie Kominów – Śląsk, Małopolska (frezowanie-kominow.com.pl)

https://www.frezowanie-kominow.com.pl/index.php/frezowanie-kominow/